Onderbehandeling van pijn onder behandeling

(door Hennie Kemps)

Onderbehandeling van pijn onder behandeling
In de spoedzorg wordt pijn onderbehandeld. Vanaf nu zullen we regelmatig aandacht besteden aan aspecten die een effectieve pijnbestrijding in de spoedzorg in de weg staan dan wel bevorderen.

Onderbehandeling van pijn onder behandeling (1)
In 1920 schreef Sir Zachary Cope in een medisch studieboek dat ‘alhoewel het wreed lijkt, het in wezen vriendelijk is om terughoudend te zijn met morfine bij acute buikpijn, tot men er zeker van is dat chirurgisch ingrijpen al dan niet nodig is of tot er een redelijk duidelijke diagnose is’. De reden: pijnmedicatie bij acute buikklachten staat een juiste diagnose in de weg. Deze of vergelijkbare uitspraken staan tot 1979 in het studieboek. Sir Zachary Cope voerde geen bewijs aan voor zijn ‘statement’ . Desondanks volgden dokters (en verpleegkundigen) over de hele wereld 80 jaar lang zijn mening. In de 90-er jaren verschijnen er studies die aantonen dat het voorschrijven van medicatie bij acute buikpijn menselijk en veilig is, het stellen van de juiste diagnose niet in de weg staat en in sommige gevallen de juiste diagnose zelfs bevordert. (vertaald uit: Johnson S.H. 2005 The social, professional and legal framework for the problem of pain management in emergency medicine, The Journal of Law, Medicine & Ethics, January 1)

Onderbehandeling van pijn onder behandeling (2)
Als dokters en verpleegkundigen pijn met dezelfde ijver zouden meten als (andere) vitale functies (pols, bloeddruk, ademhaling en temperatuur) dan zou pijn beter worden behandeld. We moeten dokters en verpleegkundigen trainen om pijn te zien als een vitale functie. Kwaliteit van zorg betekent dat pijn is gemeten en behandeld (bron: Internet, Samveda Hospital & Research Centre, Delhi, India).