Outreach; een programma voor vroege herkenningen en tijdige behandeling van kritisch zieke patiënten. Friede Simmes, Gerrit Bloo, Ans Rensen

Het Outreach project
De Intensive care afdeling en de afdelingen Heelkunde van het UMC St Radboud zijn in samenwerking met de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen een pilot gestart met als doel het terugdringen van SAE’s (Serious Adverse Events) bij heelkunde patiënten.

De Outreach interventie bestaat uit drie onderdelen

  1. Inzet van het MET (Medical Emergency Team)
    Het MET – bestaande uit een IC verpleegkundige en een IC Arts – reageren op basis van een MET oproep vanuit een verpleegafdeling. Het MET probeert de vitale parameters van de patiënt binnen 20 minuten te stabiliseren. Als binnen deze termijn de behandeling niet succesvol blijkt wordt de patiënt naar een afdeling met het juiste niveau van zorg gebracht.
  2. Het hanteren van de MET oproepcriteria door de staf heelkunde
    Heelkundepatiënten worden regelmatig op de criteria: ademhalingsfrequentie, zuurstofsaturatie, hartfrequentie, bloeddruk (systolisch), urineproductie, bewustzijn- niveau gecontroleerd. Bij afwijkende waarden of bij het gevoel dat er iets niet in orde is met een patiënt wordt het MET ingeroepen.
  3. Consultatie
    IC verpleegkundigen bezoeken alle heelkunde IC patiënten tot tenminste 48 uur na hun ontslag van de IC. Vragen van de afdelingsverpleegkundigen betreffende IC zorg worden beantwoord door een IC verpleegkundige. IC specifieke handelingen kunnen zonodig op verzoek uitgevoerd worden.

Onderzoek
Met behulp van het pretest posttest design worden de effecten van outreach onderzocht.
De pretest periode is begin 2006 gestart, in 2007 wordt gestart met de implementatie van outreach. Na implementatie worden de effecten van outreach vergeleken met de periode zonder outreach. De uitkomstmaten van het onderzoek zijn:

  • De incidentie van SAE’s
    In de pre- en posttest periode wordt geteld hoeveel en welke, tevoren gedefinieerde SAE’s voorkomen bij heelkunde patiënten.
  • Kwaliteit van leven
    In de pre- en posttest periode wordt van de heelkunde patiënten ook de kwaliteit van leven in kaart gebracht door de patiënt voorafgaande aan de operatie, en vervolgens drie en zes maanden na de operatie een vragenlijst in te laten vullen (EQ-5D). De vijf dimensies waarop de patiënt bevraagd wordt zijn: mobiliteit, zelfzorg, dagelijkse activiteiten, pijn/klachten en stemming. Daarnaast wordt aan de patiënt gevraagd zijn gezondheid op een meetschaal tussen 0 (slechts voorstelbare gezondheidstoestand) en 100 (best voorstelbare gezondheidstoestand) aan te geven.
  • Effect op kosten
    Door de verandering van kwaliteit van leven af te zetten tegen de kosten wordt gekeken hoe doelmatig de interventie is.