Continu verbeteren start met een kritische blik

Door Arian Hofland

Toen ik net begon met werken zei een collega tegen mij: ‘Arian, geloof jezelf niet en geloof ook je collega niet.’ Een opmerking die mij altijd is bijgebleven en erg waardevol blijkt te zijn. Het idee achter deze opmerking is vooral om kritisch te blijven en iets niet direct als waarheid aan te nemen. Of het nu om je eigen waarheid of die van een ander gaat. Ga maar eens bij jezelf te raden: Iedereen heeft wel een situatie waarin hij/zij echt ergens van overtuigd is, om een paar weken later tot de ontdekking te komen dat de situatie toch echt anders in elkaar steekt.

Blijf kritisch en vraag door
Dus blijf kritisch op jezelf en anderen om je heen. Vraag altijd door en blijf jezelf afvragen: Klopt het wat ik net heb gehoord? En herken ik dit? Heb ik meer informatie nodig? Deze kritische blik en het blijven doorvragen zijn twee belangrijke onderdelen van de Lean filosofie.

Een praktijkvoorbeeld
Deelnemers aan onze opleiding ‘Lean en Procesmanagement’, waar ik kerndocent ben, kiezen vanuit hun beroepspraktijk een proces dat ze willen verbeteren. Zo ook onderstaand voorbeeld waarbij het facturatieproces bijzonder veel tijd in beslag nam en de wens was de doorlooptijd te verkorten.

Tijdens een procesanalyse blijkt dat het erg bewerkelijk is contactgegevens op een factuur te vermelden. Bij iedere factuur moesten de gegevens handmatig worden ingevoerd. Door het proces met meerdere mensen kritisch te bekijken, komt het team met het voorstel om het drop down menu (dat al in het systeem zat) te gebruiken. Bij de invoering geven de functioneel beheerders aan dat dit niet gebruikt kan worden voor lange achternamen. We doen in een sessie direct een test. Wat blijkt: zelfs de langste achternaam is geen probleem. Een relatief eenvoudige oplossing die per factuur erg veel bewerkingstijd bespaart.

Leren kijken met een kritische blik
Wil jij je ook deze kritische blik eigen maken en leren hoe je de Lean filosofie toepast in jouw dagelijkse praktijk? Ik leg je dit met veel plezier uit in onze Green Belt Lean- en procesmanagement training.

Bezoek onze website voor meer informatie of neem contact met mij op voor een persoonlijk gesprek.

Trainer Arian Hofland

Arian Hofland

Arian Hofland
Docent en projectleider
M +31 6 83993228
E arian.hofland@han.nl