SBE biedt studenten goed perspectief op arbeidsmarkt

De studie Sport- en Bewegingseducatie (SBE) heeft het afgelopen jaar een onderzoek uitgevoerd naar het profiel van de buurtsportcoach en in hoeverre dit profiel overeenkomt met dat van een afgestudeerde SBE’er. En wat blijkt? ‘Studenten die met succes deze studie doorlopen zijn, op enkele kleine verbeterpunten na, opgeleid tot prima buurtsportcoaches. En dat is weer positief voor hun positie op de arbeidsmarkt, want de komende jaren zijn er heel wat buurtsportcoaches nodig!

Door: Esther Derksen

Het onderzoek was belangrijk, omdat de overheid graag wilt dat er meer gesport wordt in de eigen buurt/omgeving. Daartoe heeft het kabinet een programma ontwikkeld genaamd ‘Sport en bewegen in de buurt’. Via dit programma krijgen gemeenten geld om duizend extra buurtsportcoaches in te zetten, naast de reeds werkende combinatiefunctionarissen. Het doel van deze buurtsportcoaches is ervoor zorgen dat er meer gesport gaat worden in buurten en gemeentes.

Omdat de functie als buurtsportcoach echter een nieuw beroep is, zijn er nog geen studenten die specifiek zijn opgeleid om het beroep als buurtsportcoach uit te oefenen. Omdat de overheid echter wel verwacht dat er zo snel mogelijk buurtsportcoaches op de arbeidsmarkt komen, wil de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN) graag weten wat zij als opleidingsinstituut kunnen doen om hun studenten zo goed mogelijk op te leiden tot buurtsportcoaches. Omdat de studie SBE een sportopleiding binnen de HAN is die op het eerste gezicht goed overeenkomt met het profiel van de buurtsportcoach, heeft de studie SBE onderzocht of hun studenten goed worden opgeleid tot het beroep als buurtsportcoach. De hoofdvraag van het onderzoek luidde dan ook:

In hoeverre dient de opleiding SBE aanpassingen aan te brengen aan het curriculum (inhoud van opleiding) van SBE om hun studenten goed op te kunnen leiden tot buurtsportcoach?

In het onderzoek is de hoofdvraag beantwoord door in te gaan op drie vragen: 1: Wat doet de buurtsportcoach? 2: Over welke competenties moet de buurtsportcoach beschikken? 3: Welke competenties krijgen de studenten aangeleerd tijdens de studie SBE?

De werkgroep ‘flankerend beleid buurtsportcoaches’ heeft in opdracht van het ministerie van VWS een eindrapport opgesteld met de titel ‘aan de slag met buurtsportcoaches’. In dit rapport wordt onder andere ingegaan op de vraag wat een buurtsportcoach doet en over welke competenties hij of zij moet beschikken. Ook zijn er een aantal buurtsportcoaches geïnterviewd en zijn er recente vacatures voor buurtsportcoaches geraadpleegd om na te gaan welke vaardigheden verlangd worden en relevant zijn in het beroep als buurtsportcoach. Aan de hand van deze gegevens en aan de hand van een aantal onderzoeken van het NISB konden vraag 1 en 2 worden beantwoorden. Vraag 3 wordt in het onderzoek beantwoord door per lesmodule na te gaan welke competenties er allemaal worden behandeld, en door gesprekken aan te gaan met de desbetreffende docenten. Bovendien is er gekeken welke vaardigheden centraal staan in de diverse stages en welke de revue passeren tijdens de sportlessen.

Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat de studie SBE twee dingen zou kunnen aanpassen aan de opleiding waardoor het profiel van de studenten beter past bij dat van de buurtsportcoach. Ten eerste zou het goed zijn als er in de opleiding meer aandacht wordt besteed aan de doelgroep ‘senioren’. Dit omdat er steeds meer senioren in Nederland komen, en bovendien is dit een groep die over het algemeen weinig beweegt. Ten tweede zouden de studenten meer begeleid moeten worden in het ontwikkelen van hun vaardigheden op het gebied van ‘netwerken’. Één van de belangrijkste taken van de buurtsportcoach is immers het aanleggen van duurzame netwerken tussen diverse organisaties waardoor steeds meer mensen in Nederland gaan sporten.

Er dient verder geconcludeerd te worden dat de studenten van de studie SBE al voor een heel groot deel worden opgeleid tot goede buurtsportcoaches. Een groot voordeel van deze studenten is dat ze zowel de praktijk als het beleid en de theorie rondom het sporten kennen. Als buurtsportcoach is dit erg belangrijk omdat je zowel de uitvoerende taken als de beleidstaken moet kunnen verrichten en ook diverse evenementen moet kunnen coördineren. Een SBE student is zeer capabel in het uitvoeren van dergelijke taken. Bovendien krijgen de studenten tijdens de studie nog veel meer vaardigheden en competenties aangeleerd die voor een buurtsportcoach erg belangrijk zijn. Als conclusie kan dan ook worden gezegd dat de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen een opleiding aanbiedt waarin de studenten worden opgeleid tot zeer capabele buurtsportcoaches, namelijk de studie Sport- en Bewegingseducatie!