‘Kijk eerst naar de sterke eigenschappen, dan pas naar de verbeterpunten’

Op dinsdag 13 maart was Marc Lammers te gast op de HAN Sport en Bewegen. Voor de Minor Strategie en Organisatie moesten SGM-studenten een gastspreker regelen voor het thema ‘Innovatie in de Sport’. Innovaties geven studenten die het werkende leven in gaan wellicht wel de beste kans om te slagen, vond ook Marc Lammers. ‘Je moet voorop lopen en bedenken wat het verschil kan maken. Juist in moeilijke tijden als waar we nu in zitten is het makkelijker je te onderscheiden. En het klopt dat innovatie altijd weerstand met zich meebrengt en kinderziektes, maar het heeft het verschil gemaakt van goed naar goud.’

 

Over het verschil tussen goed en goud kan de tophockeycoach veel vertellen. Tussen 1998 en 2000 loodste Lammers de Spaanse hockeyvrouwen van een mondiale twintigste plek naar de vierde plek op de Olympische Spelen van Sydney in 2000. Hierna werd hij coach van het Nederlands damenshockeyteam, waar hij in acht jaar tijd zilver won op de Olympische Spelen van Athene in 2004 en goud op de OS in Bejing in 2008. ‘Enkele keren, waarvan dus ook een keer op de Olympische Spelen in 2004, werden we tweede. Op een gegeven moment kwam ik erachter dat ik het verkeerd deed. Ik focuste in die finale teveel op het winnen en verliezen in plaats van het tactische gedeelte. Als er iets is dat ik wel geleerd heb, is het om eerst te kijken naar de sterke eigenschappen van speelsters voordat er überhaupt aan verbeterpunten wordt gewerkt. Je moet je niet focussen op het winnen of verliezen, maar op het proces, want alleen daar heb je invloed op. Zoals je inzet, motivatie, uitstraling, je onderscheidend vermogen en innovatie’, aldus Lammers.

De presentatie zorgde voor een volle collegezaal, waar studenten en docenten gefascineerd luisterden naar een inspirerend en enthousiast verhaal over ervaringen van een topcoach. Lammers staat bekend om zijn innovaties in de sportwereld. Zo kwam hij met de ‘videobril’, waarmee hij het uitlopen van tegenstanders bij strafcorners meteen kon terugzien. Ook gaf hij enkele speelsters ‘oortjes’ om op het veld met hem te communiceren over tactieken.

Al met al was de presentatie van Marc Lammers een leuke, inspirerende en leerzame ervaring voor de aanwezigen en daar werden ook de SGM-studenten die dit geregeld hebben terecht voor bedankt!

Voor meer foto’s van het evenement, zie het album op Facebook.