Afstudeerstage in Rennes (Frankrijk) bij l’E.H.E.S.P, Chaire INPES – Promotion de la santé
Inmiddels ben ik ruim een maand in Bretagne. Na weekje wennen, een goede week, een nog betere week en een slechte week kan het gewone leventje in Rennes dan echt beginnen. De eerste week stond in het teken van wennen aan het azerty-toetsenbord van de computer, mijn Frans bijspijkeren, een band creëren met collega’s en nieuwe mensen ontmoeten. Interessante taken op het werk zorgen voor de goede en de slechte weken, want het is nog niet zo gemakkelijk mezelf te regisseren tussen stagebegeleiders, nieuwe collega’s, veel informatie en maar 40 uur in de week om dit op een rijtje te krijgen. Maar nu alles wat meer is gesetteld, bevalt me deze kans om in Frankrijk stage te lopen buitengewoon goed.
Door: Stephanie Simons
De vragen die mij bezig hebben gehouden in hoofdfase 2 waren: Vraag 1; Wil je een onderzoekstage in gezondheidsbevordering, met het oog op de toekomst (master en werkrichting)? Vraag 2; Waar wil je dit doen? De kans kwam vanuit Gwendolijn Boonekamp van het expertiseteam Health Promotion and Performance; zij had contact met Dr. Eric Breton aan de E.H.E.S.P. in Rennes (Frankrijk). Publieke gezondheid en gezondheidsbevordering vond ik op school steeds interessanter worden en daar wilde ik me graag op gaan focussen. Daarbij komt dat ik een Franse moeder heb en de taal en al sprak. De keuze om naar Frankrijk te gaan was eigenlijk erg gemakkelijk.
De Leerstoel of ‘Chaire INPES’ werkt aan de ‘sociale determinanten van gezondheid’ in verschillende projecten. Binnen mijn werkzaamheden houd ik me bezig met een project gericht op intersectorale samenwerking: “Project ‘Recherche interventionelle, Pays de Redon – Bretagne Sud”. Uit onderzoek bleek Pays de Redon ‘de sociale determinanten van gezondheid’ kon verbeteren, waarop het project is gestart door de E.H.E.S.P. Door intersectoriele samenwerking en het ondersteunen van de projectgroep wordt er gewerkt aan de verbetering. De E.H.E.S.P. is hier onderdeel van en leider in het gelijklopende onderzoekstraject naar deze interventie. Dit project bestaat al een aantal jaar en loopt tot eind 2015. Ik werk mee aan de interviews en focusgroepen, zodat ik in contact kan komen met het werkveld. Daarnaast wordt er een aanvraag gedaan voor een nieuw project, gericht op verbetering van de ‘sociale determinanten van gezondheid’ door de ondersteuning van publieke gezondheidsinstellingen door middel van capacity building. Voor de aanvraag van dit project schrijf ik een review.
Beide projecten zijn in een grotere context te plaatsen dan de specifieke vakken die we op de opleiding SGM volgen. Tijdens de opleiding heb ik ervaren dat er veel gefocust wordt op individueel niveau en minder op de publieke gezondheid, dat leer ik hier nu bij. Dus dat maakt het alleen maar interessanter en zorgt ervoor dat ik een groter en completer beeld krijg van de gezondheidsbevordering.