Daphne Koster op bezoek bij talentvolle voetbalsters in NEC stadion

,,Daar is ze, daar is ze…” De ogen van zo’n twintig jonge meiden flitsen naar links. Met de rust in stadion De Goffert is het gedaan. Er klinkt geroezemoes en een meisje op de voorste rij grijpt direct naar haar digitale camera. Koster moet lachen. ,,Na afloop mogen jullie allemaal op de foto”, vertelt de aanvoerster van het Nederlands elftal.

De speelsters, allemaal tussen de tien en dertien jaar, die zich vanavond hebben verzameld zijn stuk voor stuk getalenteerd. Ze maken onderdeel uit van een project waarin de KNVB samenwerkt met NEC, het ISBS van de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen, Olympisch Netwerk Gelderland en Stedelijke Scholengemeenschap Nijmegen. Op de trainingsaccommodatie van NEC krijgen ze één keer per week extra trainingen aangeboden. Er wordt onderzoek gedaan en er worden themabijeenkomsten georganiseerd. Het is voor de speelsters een eerste stap om hun droom waar te maken en voor alle betrokken partijen een kans om een volgende stap te zetten in de ontwikkeling van het meisjes- en vrouwenvoetbal. In haar presentatie ‘van talent naar de top’ probeert Daphne Koster, aanvoerster van het Nederlands Vrouwenelftal en talentencoach bij de KNVB,  jonge voetbalsters op de juiste weg te helpen.Via een presentatie legt Koster aan de meiden uit hoe de weg naar het Nederlands elftal eruit ziet.

Voor sommige speelsters is het soms wat ingewikkeld als het gaat over Jeugdplan Nederland (JPN), districts- en nationale selecties, maar als de vraag komt wie er allemaal in Oranje willen voetballen is het enthousiasme direct weer terug. De vingers vliegen omhoog. ,,Ik, ik, ik…”

Feestje of training?

,,Als je de top wilt bereiken, dan moet voetbal centraal staan”, vertelt Koster. Ze gaat vervolgens op een kruk staan en rekt haar armen richting het plafond. ,,Hier”, wijst ze. ,,Hier helemaal bovenaan staat school. En daarnaast staat voetbal.” Ze stapt vervolgens van de kruk en wijst met haar handen naar de grond. ,,Hier ergens staan vrienden, andere sporten en leuke dingen doen. Dat is wat een trainer vroeger altijd tegen mij zei en daar moet ik soms nog aan denken. Als je de top wilt bereiken moet je soms keuzes maken.”

Om te laten zien hoe dat er in de praktijk uit ziet, speelt Koster een spelletje met de speelsters. ,,Wat doe je als je moet kiezen tussen voetbal en tennis? Waar kies je dan voor als je écht het Nederlands elftal wil halen.” Het begin is gemakkelijk. Iedereen gaat staan. Bij de volgende vragen wordt het moeilijker. Mag je bijvoorbeeld wel eens een training overslaan omdat je een feestje hebt? En mag je na de wedstrijd een patatje eten in de kantine? En wat is belangrijker, huiswerk of voetbal? De meiden zijn het niet altijd met elkaar eens.

Koster: ,,Het gaat erom dat jullie gaan nadenken hoe je met je sport moet omgaan. Op jullie leeftijd mag je misschien wel eens een training missen, maar hoe ouder je wordt, hoe minder dat kan. Ik heb heel wat feestjes moeten missen. Soms doet dat pijn. Keuzes maken is niet altijd gemakkelijk, maar je kunt wel iets unieks bereiken. Als ik voor Oranje moeten spelen en het volkslied klinkt in een vol stadion, dan ben je alles vergeten.”

Vervolgstap

De KNVB hoopt dat het project in Nijmegen volgend jaar een voortzetting krijgt middels de start van een Regionaal Trainingscentrum (RTC). Bij een RTC werkt de voetbalbond samen met zogeheten LOOT-scholen en krijgen talentvolle meiden de kans om onder schooltijd te trainen, onder begeleiding van een gekwalificeerde coach.

Aan het eind van de avond mogen de speelsters nog vragen stellen aan de aanvoerster van Oranje. Die variëren van ‘op welke positie speel je’, tot ‘is het raar om beroemd te zijn’ en ‘is het niet eng om in een vol stadion te voetballen’. Koster geeft met een glimlach antwoord op alle vragen. Als alle meiden op de foto zijn geweest met hun idool zit de bijeenkomst erop. De dromen over een carrière in Oranje zullen er na deze avond ongetwijfeld niet minder op zijn geworden.