Sport is van waarde voor ons welzijn

Sporten draagt aantoonbaar bij aan welzijn en geluk van Nederlanders. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van de HAN University of Applied Sciences. Personen die wekelijks een uur sporten ervaren een hoger welzijnsniveau dat gelijk staat aan een maandelijkse inkomensstijging van 245 euro. Uit het onderzoek blijkt verder dat het effect van sportdeelname op welzijn drie keer zo groot is voor Nederlanders die kampen met neerslachtigheid en ernstige eenzaamheid.

Het onderzoek van de HAN toont aan dat (meer) sporten over het algemeen leidt tot een hoger welzijn. Een uur sporten per week zorgt voor een gemiddelde toename van 0,02 punt op een schaal van 0-10 in welzijn. Deze toename komt dus overeen met het effect van een inkomensstijging van 245 euro per maand. De meeste welzijnswinst zit in het eerste uur sporten en elk uur extra sporten levert een toename van welzijn op, al neemt de bijdrage per extra uur wel af na vier uur sporten.

Sterker effect voor bepaalde groepen

Uit het onderzoek blijkt sporten een nog groter positief effect te hebben voor Nederlanders die kampen met een slechte gezondheid, neerslachtig- heid, ernstige eenzaamheid of een laag zelfvertrouwen. Het welzijn van deze groep is aanzienlijk lager dan gemiddeld, waardoor het waardevol is om juist het welzijn onder deze groepen te verhogen. Docent-onderzoeker Sporteconomie en Sport- management Jelle Schoemaker: “In dit onderzoek is niet onderzocht of sport neerslachtige of eenzame gevoelens voorkomt of oplost, maar wel blijkt dus dat sport tot meer geluk en welzijn leidt. Sport kan voor deze groepen als het ware worden gezien als een medicijn waarmee het persoonlijke geluk en welbevinden kan worden verhoogd.”

Vergelijkbare toename van welzijn door inkomen

Om het belang van de opbrengst van sport voor ons welzijn duidelijk te maken is er in het onderzoek gebruikgemaakt van de compensatiemethode. Deze methode zet de impact van sport en bewegen op ons welzijn af tegen het benodigde inkomen dat dezelfde winst qua gevoel van welzijn oplevert. De uitkomsten laten zien dat gemiddeld een uur sporten per week zorgt voor evenveel welzijn als 245 euro extra inkomen per maand. Bij mensen die neerslachtige of eenzame gevoelens ervaren kan dit per week oplopen tot 738 euro per uur sporten. Volwassenen die sporten, doen dat gemiddeld 3 uur per week. Bij een gemiddelde sporter staat de waarde van welzijn daarmee gelijk aan een stijging van ongeveer 0,06 aan welzijn en dat komt overeen met een welvaarttoename die iemand ervaart bij 735 euro extra inkomen per maand. Deze monetaire waardering helpt om zichtbaar te maken welke impact sport heeft op onze maatschappij als het gaat om het gevoel van welzijn.

Onderbouwing sociale waarde

Femke van der Pal is specialist sociaaleconomische waarde van Kenniscentrum Sport & Bewegen: “Dit onderzoek vult een behoefte van beleidsmakers om meer inzicht te krijgen in de sociale waarde van sport. Het laat zien hoeveel we er als maatschappij baat bij hebben om (meer) te sporten. De resultaten uit het onderzoek helpen om met sport als middel bij andere domeinen zoals welzijn, sociaal domein en gezondheid aan de slag te gaan. Ook sociale sportinitiatieven kunnen dit onderzoek benutten om de waarde van hun aanpak voor het vergroten van welzijn beter te onderbouwen voor (potentiële) financierders.”

Praktijkgericht onderzoek

In opdracht van Kenniscentrum Sport & Bewegen onderzocht de HAN (Academie Sport en Bewegen) hoe sport en bewegen bijdraagt aan ons welzijn. De HAN maakte gebruik van het LISS panel waarvan ze van 1.925 personen tussen de 21 en 65 jaar 14.564 observaties analyseerden en corrigeerde voor achtergrondvariabelen en variatie tussen personen.

Voor meer informatie over de resultaten van het onderzoek verwijzen we naar de volledige rapportage beschikbaar op de Kennisbank Sport & Bewegen. Lees voor een samenvatting en duiding van het onderzoek dit artikel.