Nitraat ook effectief voor krachtsport?

Onderzoek: Nitraatsuppletie ook effectief voor krachtsport?
Momenteel wordt bij HAN Seneca onderzocht of bietensap effectief is om de spierkracht en het spieruithoudingsvermogen te verhogen.
Nitraat onderzoek HAN

 

Hiervoor nemen proefpersonen bietensap- of placebosupplement gedurende een periode van 6 dagen. Na deze periode wordt een serie krachttesten uitgevoerd, waaronder sprongkracht op een krachtplatform en spieruithoudingsvermogen met isokinetische dynamometrie.

De laatste jaren is er in toenemende mate aandacht voor de prestatiebevorderende effecten van nitraatsuppletie. De prestatiebevorderende effecten van nitraatsuppletie worden meestal toegeschreven aan een verhoogde beschikbaarheid van stikstofmonoxide in het bloed. Deze stikstofmonoxide heeft een gunstig effect op de bloeddruk en doorbloeding van onze spieren. Onderzoek heeft uitgewezen dat nitraatsuppletie, in de vorm van nitraathoudend bietensap, een positief effect heeft op duurprestaties. Er zijn ook enkele aanwijzingen dat nitraatsuppletie de spierkracht en het spieruithoudingsvermogen kan verbeteren. Dit is echter nog nooit goed onderzocht.

Het onderzoek wordt uitgevoerd door Harmen Peelen en Daan Hoogervorst onder leiding van Jan-Willem van Dijk. Harmen is masterstudent bewegingswetenschappen bij de Universiteit Gent en Daan is bachelorstudent fysiotherapie bij de Hogeschool Leiden. Naar verwachting zullen de metingen eind juni worden afgerond, en zullen de eerste resultaten rond de zomer beschikbaar zijn!