EK Handboogschieten levert Amsterdam vijf ton op

Van 21 tot 26 mei 2012 verwelkomde Amsterdam de beste handboogschieters van Europa voor het EK Handboogschieten. Sportief gezien was het evenement voor Nederland een daverend succes. Er werden vier medailles behaald waarmee Nederland eerste werd in het medailleklassement. De Nederlandse Handboogbond vroeg de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen om te onderzoeken of ook de lokale economie reden tot juichen heeft gehad.

Door: Jelle Schoemaker

Om daar antwoord op te geven gingen twintig studenten van de opleiding Sport, Gezondheid en Management aan de slag om het aanwezige publiek te vragen naar hun uitgavenpatroon en hun waardering voor het evenement. Bovendien werd er gekeken naar de uitgaven van de organisatie en de deelnemers van het EK Handboogschieten in de economie van de gemeente Amsterdam.

De totale economische impact van het EK Handboogschieten voor de Gemeente Amsterdam kwam daarmee uit op ongeveer een half miljoen euro. De grootste bijdragen waren afkomstig van de organisatorische bestedingen (353.000 euro) in de lokale economie en de bestedingen van deelnemende handboogschieters en hun begeleiding (90.000 euro). De bestedingen van de aanwezige toeschouwers was zeer beperkt (16.000) door het bescheiden toeschouwersaantal (640).

De toeschouwers waren echter zeer tevreden over het evenement. Het EK Handboogschieten kon rekenen op hoge waarderingscijfers. Gemiddeld gaf het publiek het evenement een rapportcijfer van 8,1. Het zonnige weer, de goede prestaties van Nederland, de gratis toegang en de ambiance van het Olympisch Stadion hebben daar ongetwijfeld voor een groot deel aan bijgedragen.

Het onderzoek is uitgevoerd volgens de richtlijnen van de Werkgroep Evaluatie Sportevenementen (WESP) waar de HAN onderdeel van uitmaakt. Deze werkgroep is een samenwerking van kennisinstellingen, evenementorganisatoren, adviesbureaus en beleidsorganisaties waarin wordt gewerkt aan standaard richtlijnen voor het meten van de effecten van sportevenementen. Op de website van de WESP (http://www.evenementenevaluatie.nl/) zijn zowel het onderzoek naar de effecten van het EK Handboogschieten te downloaden als de standaardrichtlijnen voor het meten van deze effecten.

Jelle Schoemaker is als docent en onderzoeker verbonden aan HAN Sport en Bewegen van de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen, op het expertisegebied Sporteconomie & Sportmanagement (Sports Economics & Sports Management). Hij doet onderzoek naar de economische waarde van sport(evenementen). Alle onderzoeksresultaten zijn beschikbaar via het expertisecentrum HAN SENECA. Daar kunnen ook nieuwe aanvragen gedaan worden. Kijk voor meer informatie op www.han.nl/seneca of mail naar seneca@han.nl.