Duo-Interview door Melanie van Zomeren

Kunst: verschil jonge en oude kunstenaars?

 

Roos vindt het moeilijk om een definitie te geven van het woord ‘kunst’. ”Ik denk dat er geen vaste definitie van kunst is. Binnen de kunstwereld worden constant grenzen verlegd over wat wel of geen kunst is. Wat voor de één kunst is, hoeft voor de ander geen kunst te zijn. Als ik dan antwoord zou moeten geven op de vraag, denk ik dat kunst elk object of patroon is dat gemaakt, aangepast of tentoongesteld wordt om aandacht op te roepen en om het gedrag van de aanschouwer te beïnvloeden door visuele waarden zoals kleur, maar ook vorm, textuur, helderheid, et cetera.”

Wat zegt Esther over de definitie van kunst? ”Ik ben het wel met Roos eens. Ik denk dat kunst vooral emotie losmaakt, zoals blijdschap, verdriet of juist liefde. Het beïnvloeden van mensen door schilderijen of kunstobjecten en hen anders laten denken vind ik kunst. Kunst is eigenlijk heel breed. Voor mij kan iets kunst zijn, maar een ander hoeft het geen kunst te vinden. Eigenlijk is kunst dus heel subjectief.”

”Het verschil tussen jonge en oude kunstenaars? Ik denk dat er weinig verschil in zit.’’ vertelt Esther. ‘’Persoonlijk denk ik dat oude kunstenaars meer neigen naar de kunst uit de vorige eeuwen en jongeren juist de populaire moderne kunst bewonderen. Ik vind dat het ook wel aan interesse ligt. Iedereen heeft een eigen mening en interesse, dus zullen er vast jonge en oude kunstenaars zijn die op één lijn liggen.”

Hoe denkt Roos over het verschil? ”Ik heb zelf het idee dat er niet veel verschil is tussen jonge en oude kunstenaars. Esther vertelde het al: het ligt echt aan je interesse. De vraag is dan ook: uit welke kunstcategorie kun jij je inspiratie halen? Zelf vind ik de kunst van vroeger, zoals het Classisisme erg interessant en wijk ik dus af van de grotere groep jongeren die moderne kunst bewonderen. Ouderen daarentegen hebben waarschijnlijk al meer ervaringen in de kunst en kunnen dus beter ‘kiezen’ waar hun interesse naartoe gaat.”

Esther: ‘’Ik ben het met jouw laatste argument niet helemaal eens. Ze kunnen wel meer ervaringen hebben in de kunst, maar wie zegt dat elke oudere ook interesse heeft in kunst? Iemand van zeventien die zich al flink heeft verdiept in de kunst kan misschien wel een betere keuze maken dan iemand van zestig die nooit interesse heeft gehad in kunst.’’

Roos reageert: ‘’Je hebt zeker een punt, maar als ik kijk op grote schaal, denk ik dat door de levenservaring en ontwikkeling ouderen wel beter kunnen kiezen waar hun interesse ligt en dat de meeste jongeren nog zoekend zijn.’’

‘’Kunst betrekken in het onderwijs is eigenlijk niet heel moeilijk.’’ vertelt Esther. ‘’Laat jongeren kunst zien wat met jouw vak te maken heeft. Dat klinkt makkelijker dan het is, maar kijk naar je eigen vakgebied. Kunst hoef je niet per se te laten zien, maar kun je ook zelf maken. Laat leerlingen iets schilderen of iets kleien in een les die bij jouw vakgebied past. En nog belangrijker: heb het erover met de leerlingen. Kijk in de bespreking meer naar de kunstkant dan naar jouw vak.’’

Roos reageert: ‘’Ik ben het wel met Esther eens, maar waarom zou je ‘iets maken’ of ‘iets laten zien’ onderscheiden? Ik keek ooit bij wiskunde een filmpje over de kunstenaar Jack Pollock. Ik vond dat erg interessant, maar voor een ander kan het erg saai zijn. Geometrie en schilderen staan ook dicht bij elkaar. Daar zou je een tweedelige wiskundeles voor kunnen ontwerpen, zodat ‘het laten zien’ en ‘zelf maken’ beide terugkomen en zo voor iedere leerling iets interessant is. Bespreken van de kunst vind ik ook zeker erg belangrijk. Zo zien leerlingen meer het nut van kunst in en kunnen zij er beter over nadenken.