Bezoek symposium ‘Werken aan verbondenheid vanuit westers en oosters perspectief

Door: Roos Gremmers (SPH Avans) en Sanne Don (Pedagogiek HAN), studenten in de minor Zingeving in Social Work 2017

 

Als studenten van de minor Zingeving in Social Work mochten we het symposium Zingeving in Sociaal Werk bijwonen. Dit symposium vond plaats in wijnfort Lent, een prachtige locatie vlak bij Nijmegen.

De dag begon met een prettig ontvangst door studenten van de opleiding Maatschappelijk Werk en Dienstverlening. We werden begeleid naar de o zo mooie ‘Dinerzaal’, waar koffie en thee in overvloed was. Dit was erg fijn voor de meeste onder ons, want het was nog vroeg ;). De sfeer in de zaal was ontspannen en we kletste wat bij. Ondertussen stroomde de deelnemers binnen, vol verwachting wat de dag hen brengen zou.

Om 10:00 uur begon het symposium met een kort welkomstwoordje van Joris van Halder, docent MWD van de HAN. We kregen uitleg over de dag en een aantal praktische zaken. Ook werd er stilgestaan bij het 5-jarige jubileum van dit symposium! Het is begrijpelijk dat de organisatoren hier erg trots op waren!

Na het welkomstwoordje werd er kort gesproken door Ina Hol. Zij is werkzaam bij het Werkbedrijf Rijk van Nijmegen. Hier staat werk, arbeid en participatie centraal. Ina sprak voornamelijk over de mens ansich. De homo sapiens heeft zich onderscheiden van de andere menssoorten door middel van een netwerk opbouwen, grote sociale samenwerkingsverbanden aangaan, vaardigheid krijgen in communiceren en geloof in een gemeenschappelijke mythe. Want geloven in íets, dat versterkt ons. Dit is ook waar het Werkbedrijf voor staat: het versterken van eigen kracht en het sociale netwerk van de kandidaat, om zo te streven naar een menswaardige samenleving. De essentie was kort maar pakkend.

Na Ina was er een koffiepauze. Voor de nog wat slaperige studenten onder ons kwam deze als geroepen. Niet alleen de dorstige mens werd voorzien, maar ook de maag werd gevuld door lekkere zoetigheden!

Toen begon de lezing van Henk Oosterling. Een ietwat sjofel typetje met een flink Rotterdams accent kwam het podium op. Toen hij begon te spreken waren we meteen geboeid. Henk is dr. van de Erasmus Universiteit en onder andere werkzaam aan de Hogeschool Rotterdam. Henk heeft ook een boek geschreven: ”Waar geen wil is, is een weg”. Henk kwam praten over het ‘intervidu’, de mens als knooppunt. Het piramide-denken werd in de prullenbak gegooid en statements als: de mens is radicaal middel-matig werden het publiek ingeslingerd. Mindblowing. Het hele verhaal is moeilijk om samen te vatten, omdat zijn verhaal ons pakte en ons meenam in zijn denkwijze. Henk eindigde met de woorden: ‘Belangrijker dan wat er ín de mensen gebeurd, is wat er tussen de mensen gebeurt. Betrokken zijn is geen keuze. Onverschilligheid is een keuze. We moeten ons leven ontwerpen!’

Na de lezing van Henk Oosterling waren we onder de indruk. We spraken na onder het genot van soep, panini’s en andere heerlijke broodjes. In de lunchpauze was er een demonstratie van een Japanse vorm van zwaardvechten. Dit was leuk om te zien, maar we schrokken soms van de harde kreten :P.

Toen de lunchpauze over was begonnen de workshops. Van te voren had iedere deelnemer via de site zich aangemeld voor twee workshops. In totaal waren er zeven workshops om uit te kiezen. Bij aankomst kreeg iedereen een naamkaartje met daarop de desbetreffende workshops. Deze waren verdeeld over het gehele fort.

Een van de workshops was workshop 2: Liefdevol verbinden met jezelf door Ine Albers (Jewel Heart). Hierin stonden verschillende vormen van meditatie, geïnspireerd op Tara Brach (psychotherapeut en toonaangevend lerares op het gebied van mindfulness, emotionele genezing en spiritueel ontwaken) centraal. Het draait om ervaren hoe je in verbinding met jezelf kan komen en gewaarworden wat je voelt in je lichaam. Toen we binnenkwamen stonden er al een aantal kaarsjes aan en namen we plaats in de kring van stoelen. We begonnen met een kort gedicht en daarna de eerste meditatie. De essentie van deze workshop was dat je liefdevol tegenover jezelf was. De compassionele bodyscan was erg fijn en de daarbij afsluitende klankschaal-geluid gaf elke keer een mooi einde aan de meditatiemomenten.

Een andere workshop die gegeven werd was workshop 4 : Empathie en compassie door ‘onze’ eigen Ruud Kroes. Binnen de minor zingeving is er geëxperimenteerd met empathie. Welke rol speelt empathie in samenwerking en hulpverlening? Tijdens deze workshop is het verschil tussen sympathie, empathie en compassie duidelijk geworden en zijn we samen, zowel studenten als werkers in het sociale werkveld, in gesprek gegaan over empathie en hoe dit in het werkveld ter sprake komt. Ook hebben we het gehad over re-designing en re-framing in het sociaal werkveld.

Ook door ‘onze’ Richard Sleegers en Dries de Moor werd een workshop gegeven. Workshop 5 : Verbinden door ‘jezelf’ te worden in sociale initiatieven. In deze workshop werd aandacht besteed aan de westerse authenticiteit. Ook vanuit het oosterse perspectief rondom dit thema werd de nodige informatie verschaft. Er werd op een leuke manier verteld vanuit de twee perspectieven. De workshop eindigde met een dialoog waar vanuit diverse standpunten het gesprek gevoerd werd.

Na de tweede workshop ronde was er nog een kort praatje van de burgemeester van Lent. Hij was vol lof over de vele mensen die naar het symposium waren gekomen en sprak meer waardevolle woorden. Het einde van het praatje van de burgemeester was het startsein naar de afsluitende borrel. Onder het genot van een drankje en lekkere hapjes hebben we nog lang nagepraat over deze geslaagde dag!