“Laat zien dat je het ergens niet mee eens bent”
Waarom protesteren als je het ook aan anderen over kunt laten? Wij spraken 3 jongeren die het afgelopen jaar demonstreerden. Daan, Julia en Stijn nemen jullie mee in hun ervaringen. Daan: “Het is ook met z’n allen zijn; samen boos zijn, samen blij zijn”
Waar protesteer je tegen of voor?
Daan: “De meest recente waren de ‘womansmarch’ en ‘trans zorg nu’. Bij die laatste stond op de Dam, omdat de transzorg momenteel vreselijk is. Er zijn op dit moment wachttijden van ruim 3 jaar (overigens de langste wachtrij in het ziekenhuis). Na al dat wachten ben je alleen nog maar aan de beurt voor een intake, dan bepaalt de gezondheidszorg of je wel ’trans genoeg’ bent voor een behandeling. Wat natuurlijk belachelijk is, wij als trans personen hoeven ons helemaal niet te bewijzen. Wachten op een behandeling is pijnlijk en brengt mogelijke gevolgen zoals suïcide met zich mee.”
Julia: “Ik heb geprotesteerd tegen de coronamaatregelen, omdat ik het niet eens ben met het beleid van de regering. Nu we midden in een crisis zitten, is er na 2 jaar nog steeds niet gewerkt aan het verbeteren van de zorg. Daarnaast denk ik dat de lockdowns ontzettend grote nevenschade hebben op mentale en fysieke gezondheid van Nederlanders. En tot slot de vaccinatie; ik geloof zeker dat deze effect kan hebben, maar ik vind dat de keuze om dit te halen voor ieder voor zich moet zijn.”
Stijn: “Ik deed mee aan ‘UnMute Us’. Dit protest werd tegelijkertijd georganiseerd in 12 steden. Ik liep mee in Amsterdam. UnMute Us is een reactie vanuit de cultuur- en evenementensector in Nederland tegen de coronamaatregelen. Ik werk als DJ & eventorganisator, en heb hierdoor 2 jaar niet gewerkt. Ik ben als het ware op ’mute’ gezet. Deze protestmars had als doel alles wat onder de evenementensector valt snel en veilig open te hebben, vandaar dat ik mee liep.”
Waarom vind je het nodig om te protesteren?
Daan: “Als wij als burgers het ergens niet mee eens zijn, moeten we dat laten horen. Hoewel het soms niet veel lijkt om met een groep mensen door een stad te lopen of op een plek staan chanten, brengt het zeker een verschil! Mensen horen en zien je.”
Julia: “Ik denk dat het belangrijk is, omdat je mag laten zien dat je het ergens niet mee eens bent. Demonstreren is een belangrijk democratisch recht. Je mag je mening geven, als je dat maar op een nette manier doet.”
Stijn: “Ik denk dat het nodig was, omdat er vanuit Den Haag nooit is gemeten met twee maten. Ik en mijn vrienden (uit de evenementensector) voelde ons dit keer echt aangesproken. We dachten nu of nooit, hop naar Amsterdam!”
Wat hoop je met protesteren te bereiken?
Daan: “Voornamelijk verandering in het gebroken systeem, wat heel lastig is, maar niet onmogelijk. Maar het is ook met z’n allen zijn, samen boos zijn en samen blij zijn. Bij de meeste protesten waar ik ben geweest, hing er een enorm fijne sfeer. Natuurlijk waren we boos, maar het was vreedzaam.”
Julia: “Ik hoop dat er geluisterd wordt naar de stem van de protesterende mensen. Zij staan daar niet zomaar. Zij staan daar, omdat zij zich zorgen maken.”
Stijn: “Ik hoopte te bereiken dat we een tegengeluid kregen, maar dit is helaas niet gebeurd. Daarbij hoopte ik zo snel mogelijk weer aan het werk te kunnen door van mezelf te laten horen.”
Hoe was het protesteren voor jou?
Daan: “Protesteren is voor mij altijd heel fijn geweest. Het is iets waar ik mijn woede kon uiten, op een fijne, veilige manier. Ook is het mooi; bij het ‘trans zorg nu’ protest raakte ik ontroerd, omdat ik me nog nooit zo gezien voelde als daar.”
Julia: “Het was heel bijzonder. Ik had nog nooit eerder deelgenomen aan een protest, maar ik dit voelde voor mij als het juiste moment. Het was heel mooi en bijzonder om te zien hoe tienduizenden Nederlanders deelnamen; jong, oud, rijk en arm. Het was een mooie dag, omdat je weet dat je niet alleen bent.”
Stijn: “Ik had voor dit protest, nooit eerder geprotesteerd. Ik heb het als prettig ervaren. Dit protest was eigenlijk ook een feestje.”
Welke adviezen heb je voor iemand die voor het eerst gaat protesteren?
Daan: “Voor mensen die voor het eerst protesteren zeg ik; heb plezier! Als je het maar wel veilig houdt. Een aantal praktische tips zijn; kleed je op het weer, neem genoeg drinken en eten mee en een powerbank. Op het protest zelf leggen ze je vaak van te voren praktische zaken uit, zoals wat je moet doen als je bijvoorbeeld in aanraking met de politie komt. Houd je aan het protocol van de organisatie.”
Julia: “Als iets belangrijk voor jou is, ga! Het geeft veel energie, wetend dat je gedaan hebt wat je kon. Het is een bijzondere ervaring.”
Stijn: “hou het netjes en vredig. En altijd in je achterhoofd houdt waarvoor je er bent en waar jij voor staat.”
Ga jij stemmen met de gemeenteraadsverkiezingen?
Daan: “Zeker weten! Elke stem telt. Lees je goed in en ga niet zomaar op iemand stemmen zonder onderbouwing. Ga bij jezelf na wáárom je op diegene stemt en praat er met je omgeving over.”
Julia: “Ja, ik ga zeker stemmen. Elke stem telt en samen bouwen we aan een mooie wereld.”
Stijn:” Yes, ik ga stemmen!”