Een onderzoek naar Botsende Rationaliteiten

HAN promotiebeurs toegezegd! Het College van Bestuur van de HAN ondersteunt mijn onderzoek. De komende jaren doe ik onderzoek naar hoe we samen met het beroepenveld studenten vroeger in de opleiding kunnen laten werken aan soms disruptieve innovaties. Of: Op weg naar een onderzoekende organisatie – een onderzoek naar botsende rationaliteiten.

 

Parallel aan het onderwijs heeft onderzoek het afgelopen decennium zijn weg gevonden in het hoger beroepsonderwijs. Hierbij wordt het uitvoeren van onderzoek ingezet voor de bijdrage aan innovaties in de beroepspraktijk en het ontwikkelen van nieuwe kennis en ook ter versterking van het onderzoekend vermogen van studenten, om de student (jonge professional) voor te bereiden op een hoog dynamisch beroepenveld.

Het is op dit moment een nadeel dat het uitvoeren van onderzoek en het geven van onderwijs twee gescheiden werelden zijn, met elk een eigen reden van handelen of rationaliteit. Dit promotieonderzoek schept door middel van experimenten en kwalitatief en kwantitatief onderzoek onder professionals binnen deze werelden inzicht in de rationaliteiten van beide werelden en in de kritische procesindicatoren, die van belang zijn om werelden vanuit hun eigen functie beter op elkaar af te stemmen. De experimenten worden uitgevoerd in het private en publieke domein, in een technisch georienteerd beroepsdomein.

Het resultaat van het onderzoek naar de rationaliteiten van de professionals moet bijdragen aan een betere integratie van onderwijs en onderzoek, waardoor state-of-the-art kennis en technologische ontwikkelingen beter verweven worden in het curriculum van de opleiding. Voor de jonge professional betekent dit een betere ontwikkeling van onderzoekend vermogen in de voorbereiding op de deelname aan de dynamische beroepspraktijk. Vanuit het inzicht in de rationaliteiten wordt een bijdrage geleverd aan de herinrichting van het hoger beroepsonderwijs en van het onderzoek als integraal onderdeel van de hogere beroepsopleiding.

Het onderzoek naar de rationaliteiten van de professional wordt uitgevoerd in een technische beroepsorientatie binnen de faculteiten Techniek (FTK) en Gedrag, Gezondheid en Maatschappij (GGM) van de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN). Beide faculteiten kennen een technische beroepsorientatie in het publieke en private domein. Door deze brede inbedding van het onderzoek in de HAN wordt een vertaalslag van de resultaten naar de overige faculteiten mogelijk.