I feel sLOVEnia
Rebecca van Ravenswaaij, vierde jaars student Learning & Development, was in Slovenië voor haar minor. Hieronder lees je haar mooie belevenissen.
Ik kom woorden te kort om de afgelopen maanden te beschrijven, maar ik ga het toch proberen. In augustus 2022 ben ik met mijn ouders naar Slovenië afgereisd om daar mijn buitenlandse minor te volgen. Voordat ik ging wist ik absoluut niks over het land of de stad waar ik zou gaan wonen en ik had me voorgenomen om alles gewoon te gaan beleven. Wel had ik me halfslachtig ingelezen met behulp van een ANWB-boekje – ja, sommige mensen doen dat nog – maar dat is natuurlijk voornamelijk gericht op toerisme en niet direct op leefomstandigheden.
Mijn reis begon in Bled, één van de toeristische trekpleisters van het land. Mijn ouders hadden een appartement geboekt en we zouden er ongeveer vier dagen blijven. Bled staat bekend om haar prachtige, blauwe meer met een eilandje met een kerk erop en de outdoor activiteiten, zoals de langste zipline van Europa of de prachtige natuur waar je kunt wandelen.
Na een paar heerlijke dagen bij Bled zijn we doorgereden naar Ljubljana, de hoofdstad van Slovenië. Op het eerste oog was ik verrast door de stad, die kleiner was dan ik dacht. Nu ik de stad beter ken, kan ik zeggen dat ik Ljubljana vergelijkbaar vind met Utrecht. Het is niet zo groot en alles is binnen 30 minuten te bereiken op de fiets.
En de sfeer… Het is hier gewoon ontzettend gezellig. Niks moet of is gehaast. Bijna iedere dag is er wel ergens iets georganiseerd in de stad. Zo waren er in de nazomer danslessen op straat, iedere vrijdag een food-festival en (gratis) workshops te volgen. De bezienswaardigheden in de stad zelf – het kasteel, Prešeren plein, de bruggen – zijn binnen een dag te bekijken, daarom maken deze extra activiteiten het een aantrekkelijke stad om te verblijven. Ook in de winter is er genoeg te doen. Kerstmarkten zijn hier geen onbekend fenomeen, er zijn meerdere schaatsbanen te vinden en er worden regelmatig optredens georganiseerd.
Na twee nachten in Ljubljana heb ik afscheid genomen van mijn ouders en bleef ik alleen achter in mijn nieuwe thuisstad. In de maand september heb ik me vermaakt met het leren van de taal. Iedere doordeweekse dag had ik taalles van 9 uur ’s ochtends tot 12:30 uur ’s middags. Ik heb de taalcursus afgerond, maar vraag me niet hoe… Wat is Sloveens een bijzondere taal zeg! Bij talen die dicht bij Nederlands liggen – zoals Engels, Frans of Duits – kun je de woorden en soms de betekenis van zinnen gokken. Met Sloveens is dat (voor mij nu nog) onmogelijk.
Ik vond de taalcursus een hele fijne start van het schooljaar, omdat ik hiermee een duidelijke structuur had tussen de activiteiten door. Daarnaast heb ik hier de meeste van mijn vrienden ontmoet. Het bijzondere aan Erasmus+-vrienden is dat het ander soort vrienden zijn dan degene die je thuis hebt. Je hebt niemand anders tijdens je uitwisseling, dus het voelt soms letterlijk meer als familie dan vrienden. Het voordeel is dat ik nu veel nieuwe (goedkope) vakantie-adresjes heb, doordat ik een leuke diverse vriendengroep heb opgebouwd.
In oktober begonnen de lessen aan de universiteit. Ik kreeg van tevoren duidelijke informatie en wist precies wie ik waarvoor om hulp kon vragen. Dat vond ik erg prettig. De vakken die ik uitgekozen had, hadden in principe niks met L&D te maken. Later kwam ik erachter dat dat kwam, doordat ik bij een verkeerde faculteit ingedeeld zat. Desondanks heb ik veel nieuwe dingen geleerd. Bij de meeste vakken had ik alleen les met andere Erasmus+-studenten, maar soms was de groep gemixt. Dat vond ik leuk, omdat je dan ook echt meer te weten komt over andere culturen.
Ik heb de volgende vakken gevolgd:
- Learning & Knowledge Creation – from brain to experience
- Nutrition & Nutrition Education
- English – Writing, Reading, Speaking & Listening
- Intercultural Slovenia in Multicultural Europe
- EPTE: Society, Culture & Education
- Early Learning of Robotics
Naast studeren, wat met name in de eerste drie maanden weinig tijd in beslag nam, heb ik ontzettend veel activiteiten kunnen ondernemen. Ik ben het hele land door gereisd en heb ook de buurlanden een bezoekje gebracht. Slovenië ligt gunstig op de kaart, dus vanaf Ljubljana ben je binnen twee uur over de grens.
Wat ik ook fijn vond, was dat er altijd wel iemand zin had om af te spreken, eropuit te trekken of iets te organiseren. Omdat je maar een relatief korte periode op uitwisseling bent, zorg je ervoor dat je alles uit iedere dag haalt. In Nederland nam ik het toch allemaal een beetje voor lief, maar ik heb een hele nieuwe kant van mezelf ontdekt die ik zeker wil behouden als ik weer terug ben in Nederland. Daarnaast moet ik ook mijn complimenten geven aan de Erasmus+-organisatie hier. Nagenoeg ieder weekend hebben zij trips, binnen én buiten Slovenië, georganiseerd. Zo ben ik ook naar Italië, Kroatië en Bosnië-Herzegovina gegaan. Tijdens een trip word je begeleid door een gids die informatie geeft over de omgeving en je krijgt ook voldoende vrije tijd om zelf lekker rond te struinen. Ik heb tijdens deze uitstapjes veel nieuwe dingen geleerd over de geschiedenis en cultuur.
Ook waren er iedere donderdag thema-feestjes. Heb je op vrijdagochtend om 8 uur les? Dat is pech, slaap weg. Je leeft maar één keer 😉
En dan heb ik het nog niet eens gehad over de twee grootste voordelen van studeren in Slovenië:
- Er staan diverse fietsenstallingen verspreid over het land. Voor €3 euro per jaar – ja, dat lees je goed – kun je 90 minuten aaneengesloten een fiets huren. Wil je langer fietsen? Wacht vijf minuten, pak een nieuwe fiets en ga eropuit! Er wordt best veel gefietst in Slovenië, maar de fietscultuur is hier heel anders, dus houd er rekening mee dat je minimaal één keer iemand aanrijdt of aangereden wordt.
- Er is een maaltijdensysteem, genaamd BONI, waarmee je twee keer per dag een goedkoop driegangenmenu kunt regelen bij restaurants die meedoen. Ieder jaar bepaalt de overheid het maximale bedrag wat de restaurants mogen rekenen. Op de bijbehorende app kun je zien hoe goedkoop het is, bijvoorbeeld €4,30 voor een maaltijd die €7,80 waard is, en wat je dan precies krijgt. De meeste restaurants hebben een apart menu hiervoor, maar je krijgt altijd: een kom soep, een soepbroodje, een bak salade, een glas water, je uitgekozen hoofdmaaltijd en een stuk fruit of soms een toetje. En er zijn zelfs restaurants die dit gratis aanbieden. Eet smakelijk!
Tijdens mijn uitwisseling heb ik Slovenië goed leren kennen. Ik heb hier, ondanks het hoge tempo wat Erasmus+ met zich meebrengt, mijn rust kunnen vinden. Trein gemist? Dan pak ik toch gewoon de volgende? Zo was ik voorheen totaal niet! De ervaringen die ik heb opgedaan en de vrienden die ik heb gemaakt zal ik nooit meer kwijtraken en dat is me ontzettend veel waard. Ik had dit voor geen goud willen missen! I feel sLOVEnia.
Rebecca,
leuk om je blog te lezen. Echt een leuke ervaring, niet alleen van stad en land, van andere vakken maar vooral ook van jezelf – je weet de nog niet ontdekte kant. Zie je graag weer in Nijmegen.
Sabine
Mooi om je ervaringen te lezen Rebecca. Een ervaring die je nooit zult vergeten. Welkom terug. En veel inspiratie bij de afronding van je L&D studie. Tot ziens in Nijmegen.