‘Gezinnen met meervoudige en complexe problemen: Kunnen we helpen?’
Symposium ter ere van een boeklancering
25 april 2019 te Utrecht van 12:00 – 18:00 uur
Gezinnen met meervoudige en complexe problemen doen op grond van de aard, omvang en complexiteit van hun problemen een meer dan gebruikelijk beroep op het aanbod en de kwaliteit van de hulpverlening. Voor deze gezinnen betekent elke dag opnieuw een gevecht, mede omdat de problemen zo overweldigend zijn en het aan vaardigheden ontbreekt de problemen zelfstandig op te lossen. Ondanks de enorme veerkracht van veel van deze gezinnen maakt de chroniciteit van een deel van de problemen – denk aan armoede, psychiatrische problematiek, verslaving, trauma en lichte verstandelijke beperking –dat ouders onvoldoende in staat zijn gunstige ontwikkelingsvoorwaarden voor kinderen te creëren, waardoor kinderen in de knel komen en hun ontwikkeling wordt bedreigd.
De centrale vraag voor dit symposium zal dan ook zijn: ‘Gezinnen met meervoudige en complexe problemen: Kunnen we helpen?’. Deze vraag zal in een viertal lezingen vanuit verschillende perspectieven worden belicht: theorie, praktijk en gemeentelijk niveau. Ook kunnen deelnemers in twee workshopronden kiezen uit een zeer interessant aanbod: Effectief en efficiënt samenwerken; Werken met multipele allianties; Werken met Kings (een traumageoriënteerde interventie); Werken met de ‘Richtlijn Multiprobleemgezinnen’; Reflecteren op professioneel handelen: werken met ‘verrichtingen-taxonomieën’; en tot slot Een andere visie op zelfredzaamheid en het verkrijgen van een reëel (diagnostisch) beeld bij LVB in deze gezinnen.
Deelnemers ontvangen tevens een exemplaar van het net verschenen boek: Gezinnen met meervoudige en complexe problemen: Theorie en Praktijk. In deze bundel onder redactie van dr. Jana Knot-Dickscheit en prof. dr. Erik Knorth delen een vijftigtal auteurs de meeste recente inzichten uit theorie en praktijk. Onderzoekers van het lectoraat Werkzame Factoren in de Jeugd- en Opvoedhulp zijn trots op hun bijdrage aan het boek en aan het symposium over het thema meervoudig alliëren!