Werkplaats Sociaal Domein Heumen

Een tegen eenzaamheid in gemeente Heumen

De Werkplaats Sociaal Domein Nijmegen heeft, samen met een onderzoeksteam van bewoners, 87 mensen geïnterviewd over hoe het is om eenzaam te zijn in de gemeente Heumen. Tijdens een werkconferentie hebben zij met alle lokale partners in wonen, zorg en welzijn en een stuurgroep een actieplan vastgesteld om zo duurzaam eenzaamheid op te pakken. Dit plan zal als een van de lokale aanpakken verschijnen op de landelijke website Een tegen eenzaamheid: https://www.eentegeneenzaamheid.nl/. Heb je vragen over deze lokale aanpak of eenzaamheid: meike.heessels@han.nl.

 

Studenten SPH Bente van Kerkhoff, Bibi Miggelbrink, Ilse Rankenberg en Laura Penders

De Passiedeler

De Passiedeler is een innovatief product om de zorg voor ouderen met dementie en hun mantelzorgers te verbeteren. Studenten SPH hebben dit samen met bewoners, zorgorganisatie Malderburch, Oosterpoort, de gemeente Heumen en de KBO ontwikkeld. De werkgroep signaleerde een grote kloof tussen thuis wonen en de verandering naar een andere woonomgeving. De passiedeler zorgt ervoor dat er in een vroeg stadium oog is voor de talenten van bewoners en medewerkers om tot een hoger welbevinden te komen in de nieuwe woonomgeving.

Een goede buur(t)

De gemeente Heumen vindt het belangrijk dat iedereen meedoet in de samenleving. Maar dat gaat niet vanzelf! En is dat ook wel de behoefte van de bewoners van een wijk in Malden?

Door middel van een actieonderzoek hebben Bente, Bibi, Ilse en Laura, studenten SPH, de behoefte op het gebied van sociale cohesie in beeld gebracht. Sociale cohesie draait om de betekenis van het sociale netwerk om iemand heen. Hierbij kijk je naar de samenhang en verbondenheid vanuit normen en waarden die mensen met elkaar delen, de mate waarin mensen zichzelf herkennen in elkaar, het geven en ontvangen van respect en het ervaren van wederkerigheid. De studenten deden hier onderzoek naar door op verschillende tijdstippen te wandelen met buurtbewoners en hun hond, door mee te doen met de jeu de boules club, door samen te werken met de buitendienst en door te luisteren naar de verhalen van de inwoners. Deze bijzondere ontmoetingen leidden tot diverse acties om nog meer samen te doen in de wijk, in samenwerking met de gemeente, dorpsverbinders, (zorg)organisaties Pluryn en Dichterbij, Oosterpoort en de bewoners in de wijk.

Betekenisvol contact ontroert

De afgelopen maanden hebben SPH studenten onderzoek gedaan naar betekenisvolle ontmoetingen tussen studenten van de Werkplaats Sociaal Domein Heumen en bewoners van de Horst.  De bewoners zijn mensen met een verstandelijke beperking. Uit eerder onderzoek door de Werkplaats Sociaal Domein Nijmegen is gebleken dat er een behoefte is om het netwerk te vergroten met mensen buiten het zorgnetwerk. De wens was dan ook om meer verbindingen te creëren tussen de studenten en bewoners van Pluryn in Malden. Maar ja, hoe doe je dat en wat is ervoor nodig om het structureel en blijvend te maken? Door samen plezier te maken en echt in gesprek te gaan, waarin je jezelf kwetsbaar opstelt, zijn er bijzondere stappen gezet en is er een blijvend contact tussen mensen met en zonder een beperking ontstaan. Niet alleen gaan studenten vanuit de Werkplaats Sociaal Domein in Malden structureel naar de Horst toe, maar ook gaan bewoners gastlessen geven in het eerste jaar van de opleiding Social Work op de HAN.

In dit filmpje kun je deze ontmoetingen bekijken.