Studiereis Barcelona – International Sustainable Logistics Conference

Zaterdag 09/03/2013

aankomst in Barcelona

De dag begon vroeg. 03:30 ging de wekker. Snel klaarmaken om op tijd op Schiphol te zijn. Om 04:20 werd ik thuis opgehaald om vervolgens naar Arnhem te rijden. Exact op de afgesproken tijd (Just-in-Time) werden twee andere studenten en ik opgepikt door dhr. Langerak. Op naar Schiphol. Vanaf daar vloog de groep, bestaande uit totaal zes studenten met als begeleiders dhr. Langerak en dhr. Beijderwellen, verdeeld over drie vluchten in twee uurtjes naar Barcelona. Eenmaal daar aangekomen was het warm, héérlijk warm! De jas ging al gelijk uit en we besloten met zijn allen een terrasje te pakken.

Na een aantal uurtjes van de Spaanse zon genoten te hebben werden we verwacht in de haven. Daar was tevens de ontmoetingsplek met de groepen van de andere landen. Iedereen werd in groepen ingedeeld. Iedere groep bestond uit studenten uit verschillende landen. Toen volgde de kick-off van de conferentie. Er werd bekend gemaakt dat iedere groep een case study moest gaan uitvoeren; het zo efficiënt mogelijk inrichten van een transportroute van Spanje naar Italië.

haven Barcelona

Vervolgens werd de groep uitgenodigd op een rondvaartboot. Deze boot voer door de haven van Barcelona. De tour was erg indrukwekkend!  Cruiseschepen, olietankers, carferries, noem maar op. De echte logisticus keek hier zijn ogen uit! Toen was het tijd voor het avondeten. Een gedeelte van een visrestaurant was afgehuurd om ons de specialiteiten van de streek te laten proeven. Volgens de planning zouden we hierna aan boord gaan van het cruiseschip. De boot had echter vertraging. Na een aantal extra uurtjes wachten  konden we aan boord. De hut werd opgezocht en het bed werd gevonden.

 Zondag 10/03/2013

De zondag begon met een ontbijt in het restaurant van het schip, waarna de brug van het schip werd bezocht. Om 10:30 werd een lezing gehouden over trans-Europese transportnetwerken. Erg interessant hoe het maritieme transport buiten onze landsgrenzen is georganiseerd. Rond de middag bezochten we de laadruimte van het schip. Het schip kent namelijk een combinatie van een cruise en een transportferry. Na de lunch om 13:30 stond er een tweede lezing op de planning, met dit keer als onderwerp “Viability of Short Sea Shipping: Analysis of transport costs, time and other factors of competitiveness”. Om 17:00 een derde lezing over electronische contracteringen in het multimodale transport, met om 19:00 als afsluiter een presentatie over Grimaldi Lines, de cruise operator. Na het diner om 20:30 was iedereen aardig bekaf van alle informatie.

één van de vele lezingen

 Maandag 11/03/2013

Deze ochtend stond in het teken van de presentaties van de verschillende landen. Ieder land werd gevraagd een presentatie voor te bereiden over een zelf te kiezen onderwerp, echter wel met een duurzaamheidtintje. Helaas werd de presentatie van team Holland niet tot beste gekozen, de Tsjechen waren volgens de jury de nummer 1. Inmiddels was het cruiseschip aangekomen in Civitavecchia, een Italiaans vissersplaatsje. Daar werd in een pizzeria geluncht.

Na de lunch gingen we weer aan boord en stond er een presentatie op het programma over de haven van Barcelona en het Europese milieubeleid op transport. De avond stond in het teken van het werken aan de case study. Overal op het schip zag je groepjes hard aan het werk. Rond een uurtje of elf besloten een aantal (waaronder ikzelf) een bezoek te brengen aan de disco van het schip. Ondanks dat de gemiddelde leeftijd rond de veertien jaar lag hing er een gezellige sfeer.

Dinsdag 12/03/2013

Om 09:00 werd er een bezoek gebracht aan de machinekamer van het schip (de groep moest het helaas zonder mij doen, ik moest nog mentaal en fysiek bijkomen van de nacht ervoor).

De middag stond in het teken van de presentaties van de case study. Het advies over het transportnetwerk moest al ruim voor aanvang van de presentaties ingeleverd worden bij de (fictieve) klant. Elk groepje had zo zijn eigen advies, en er zaten echt innovatieve en leerzame ideeën bij! Uiteindelijk werd het groepje van Susanne Dijkshoorn uitgeroepen tot winnaar.

Na de presentaties ging iedereen uitwaaien op het dek, waar de haven van Barcelona alweer in zicht kwam. Je kon goed zien hoe de havenloods aan boord kwam, waarna deze persoon de boot keurig op zijn plek in de haven manoeuvreerde.

Toen was het tijd om afscheid te nemen. Kaartjes werden onderling uitgewisseld en handen werden geschud. Onze groep, samen met de groep van Engeland en Finland, bleef nog een extra nacht in Barcelona. Er werd intrek genomen in een hostel, waarna de groep van Finland en Nederland samen uit eten ging om vervolgens Barcelona onveilig te maken.

Woensdag 13/03/2013

deel van de groep Finland-Nederland

De dag van vertrek. Er werd afscheid genomen van de groep van Finland. De groep namens de HAN vloog wederom verspreid over verschillende vluchten terug naar Nederland. Arnoud Blees en ikzelf vlogen om 17:05 terug naar Nederland. Daarom besloten we de middag door te brengen in de winkelstraten van Barcelona. De prijzen in de winkels van Gucci en Louis Vuitton waren ons echter iets te hoog gegrepen. Ook het beroemde gebouw ‘Segrada Familia’ werd door ons die middag bezocht. Rond 19:15 raakte ons vliegtuig Nederlandse bodem. Moe maar een brede glimlach kwam ik thuis.

Wat heb ik aan deze studiereis overgehouden?

Het reizen op zich vond ik zelf al de moeite waard. Het verbaasde me echt om te zien hoe snel je in vrij korte tijd verschillende landen kan zien.

Aangezien er deze dagen alleen in het Engels werd gepraat, kan ik nu bij terugkomst goed merken dat mijn verschillende vaardigheden op het gebied van de Engelse taal echt zijn verbeterd. De verschillende culturen van de landen vond ik ook echt fascinerend om te zien. Ieder land had bijvoorbeeld zo zijn eigen gevoel voor humor. De groep uit Engeland, Finland en Nederland was na vier dagen tijd echt één groep geworden.

Maar al met al was het zien van de logistieke activiteiten in een ander land bij uitstek het meest leerzame aspect van deze studiereis. Uit veel zaken kwam naar voren dat Nederland op veel gebieden toch echt voorloopt wat betreft de logistiek.

Ik ben na deze studiereis een hoop nieuwe contacten en ervaringen rijker. Kortom, una gran experiencia, oftewel een geweldige ervaring!

 Sjoerd Niesink – vierdejaars student Logistiek en Economie