Een semester studeren in Potsdam!
Koen Kleuskens, vierdejaarsstudent Lerarenopleiding Duits voltijd
Beste bloggers, bloglezers en bloglezeressen,
Mijn naam is Koen Kleuskens. Ik ben nu net vierdejaarsstudent Duits aan de lerarenopleiding in Nijmegen. Van 13 maart tot en met 31 juli (in mijn derde jaar) heb ik voor mijn minor een semester in Potsdam gestudeerd aan de ‘Universität Potsdam’. Aan het begin natuurlijk spannend om verder van huis te studeren, maar tevens ook een mooie gelegenheid om mezelf te ontwikkelen en om nieuwe mensen te leren kennen!
Potsdam is een stad met ongeveer zoveel inwoners als Nijmegen (160.000). Toch kun je beide steden niet met elkaar vergelijken. Door de oppervlakte van Potsdam (bijna vier keer de oppervlakte van Nijmegen) is de stad in vergelijking met Nederlandse steden erg rustig. In het weekend zijn er echter een hoop toeristen te vinden in Potsdam. De stad biedt dan ook verschillende bezienswaardigheden zoals Park Sansscousi, Schloss Cecilienhof en het Höllandische Viertel. Tevens ligt Potsdam erg dicht bij Berlijn en ligt dan ook in het oosten van Duitsland (voormalig DDR). Met de trein kun je vanuit Potsdam in een half uur in deze wereldstad zijn.
Universität Potsdam
Tijdens mijn minor heb ik als Erasmusstudent gestudeerd aan de Universität Potsdam. In eerste instantie erg leuk, maar ook spannend, omdat het allemaal wat anders gaat dan in Nederland. Aan de Duitse universiteiten is het vanzelfsprekend dat een student zijn eigen vakken uitkiest die hij wil volgen. Voor mij was dit nieuw, maar het zorgde er wel voor dat ik zelf kon bepalen wat ik wilde studeren. Ik heb gekozen om vijf Erasmusvakken (vakken met alleen Erasmusstudenten) en twee ‘normale’ (vakken met Duitse studenten) te volgen. Met ongeveer 15 uur in de week les, kon ik 31 punten ophalen. Aan het einde van het semester heb ik 27 van de 31 punten gehaald. Ik ben zelf erg tevreden over dit resultaat aangezien ik er zelf voor gekozen heb om voor een vak geen ‘Hausarbeit’ te schrijven.
Ik ben erg blij dat ik voor deze universiteit heb gekozen, omdat alles heel erg goed geregeld was. Ze waren overal blij om mij te helpen en als je ergens tegenaan liep werd dit zo snel mogelijk verholpen.
Studentenleven in Potsdam
Naast studeren werd er in Potsdam ook geleefd. Tijdens de ‘Willkommenkurs’ aan het begin van de minor, leerde ik al snel veel andere Erasmusstudenten kennen. Uit de groep studenten die mee deden aan deze cursus bleef uiteindelijk een groepje van ongeveer 15 studenten over waar ik het meeste mee optrok.
Met dit groepje studenten heb ik in Potsdam een onvergetelijke leuke tijd gehad! Zo werd er natuurlijk veel gefeest, maar werden ook alle hoekjes van Potsdam en Berlijn onder de loep genomen. Tevens heb ik met een aantal van deze studenten ook dezelfde colleges gevolgd. Naast nieuwe mensen leren kennen, wat het leukste van de hele minor was, heb ik in deze tijd in Potsdam ook mezelf ontwikkeld. Al met al een hele leuke maar leerzame tijd voor mij in Potsdam.
Ik zal dan ook iedereen die de kans heeft om in het buitenland te gaan studeren, aanraden om dit te doen!
Schöne Grüße,
Koen