Een nieuwe ervaring: vluchtelingenminor

Max, student Leraar Geschiedenis.

Het afgelopen halfjaar heb ik de vluchtelingenminor gevolgd. Nu is de vraag natuurlijk, wat is de vluchtelingen minor? Het is een onderdeel van Onderwijs binnen Internationaal Perspectief. Binnen deze minor heb je veel vrijheid.

Je kan naar het buitenland of je kan in Nederland blijven en onderzoek te doen naar vluchtelingen en migranten. Je kan zelf je tijd invullen om dingen te doen die je leuk en interessant vindt en alle initiatieven die leuk zijn voor de hele groep worden omarmd. Het enige wat je wel echt moet doen is acht dagen meelopen op een ISK. ISK staat voor Internationale Schakel Klas. Hier worden kinderen van vluchtelingen en migranten klaargestoomd voor regulier onderwijs. Ze leren hier vooral Nederlands en wiskunde en dat is waar je ook mee gaat helpen. De kinderen op een ISK kunnen van 12-19 jaar zijn en kunnen na hun ISK naar VMBO, Mavo, Havo of zelfs MBO gaan.

De minor begon in februari. We hadden samen met de begeleiders Jaimy Davidson en Daniëlle Boot afgesproken in de pub bij het ILS-gebouw. Het verbaasde me een beetje hoe weinig studenten er waren. Vier van geschiedenis en twee van aardrijkskunde. We bespraken wat de bedoeling was van de minor en wat er allemaal op de planning stond, niet wetende dat dit alles niet door zou gaan. Ik zou die week meteen al beginnen met mijn stage op het ISK. Deze stage stelde niet erg veel voor en ik nam vooral een onderwijsassistentenrol aan. Het was een kleine school met een tamelijk groot aantal docenten.

Hier ging ik altijd op de donderdag en vrijdag heen. Daarnaast was ik samen met twee medestudenten een documentaire aan het maken over de multiculturele samenleving in Nederland. Aan deze twee dingen was ik al mijn tijd kwijt.

Toen kwam Covid-19. Een beetje jammer, aangezien nu heel veel dingen die we zouden gaan doen met de minor niet door. Alles zat dicht of ze wilde er liever geen mensen hebben. Voor mijn ISK kon ik ook niet veel meer betekenen. Ik kon nog wel door met de documentaire en heb heel veel interviews afgenomen via online platformen. Dit is iets waar ik nog steeds veel tijd aan kwijt was.

Het idee is dat je een aantal uur vol krijgt met activiteiten rondom vluchtelingen. Maar door Covid-19 werd dit verbreed naar maatschappelijke activiteiten. Hier ik heb zelf niets meer mee gedaan, maar veel andere studenten hebben vrijwilligerswerk gedaan bij de voedselbank.

Ondanks alles vond ik het een leuke minor. Het heeft me een beetje uit mijn co mfortzone getrokken. Ik denk niet dat ik anders ooit naar een ISK geweest zou zijn, terwijl het superleuk was en ik mensen en verhalen heb kunnen plaatsen achter alle cijfertjes over vluchtelingen. Niet alleen dat, ik heb ook veel nieuwe inzichten opgedaan door het maken van de documentaire. Als ik terugkijk op het halve jaar is het jammer dat we niet alles hebben kunnen doen, maar ik zou zeker nog steeds deze minor kiezen!