De meesterproef op Schiermonnikoog

De meesterproef op Schiermonnikoog: Wat heeft jou gevormd en welke sporen laat je achter?
Eerstejaars ALPO-studenten zijn eind mei met verschillende docenten naar Schiermonnikoog geweest. Hier moesten zij verschillende opdrachten uitvoeren, waaronder een ontwerpopdracht en een meesterproef (performance). De inhoud van deze meesterproef is gericht op de persoonlijke ontwikkeling door eigen ervaringen en achtergrond tijdens het propedeutische ALPO-jaar. Wat heb je geleerd, waar sta je nu en waar wil je heen? Studenten namelijk letterlijk even afstand van hun leven in en rondom Nijmegen. Ook werden er gezellige activiteiten ondernomen, om de banden tussen studenten onderling, maar ook tussen studenten en docenten te versterken. Enkele studenten vertellen kort hun verhaal over de verschillende aspecten van hun reis.

Schiermonnikoog in het kort
Quinty, eerstejaars student ALPO
Van maandag 27 mei tot woensdag 29 mei zijn we met ALPO 1 naar Schiermonnikoog geweest. Een heel eind reizen als je vanuit het zuiden van het land moet komen! Toen mij gevraagd werd een stukje hierover te schrijven, greep ik deze kans natuurlijk aan. Op Schiermonnikoog hebben we een meesterproef en een ontwerpopdracht uitgevoerd. De meesterproef houdt in dat je op een unieke manier je ontwikkelingen van het afgelopen jaar presenteert. Dit zou in feite natuurlijk ook gewoon in Nijmegen kunnen, maar ik ben erg blij dat dit juist niet het geval was. Voor de ontwerpopdracht moesten we in groepen een ontwerp maken voor het bezoekerscentrum of voor de basisschool van Schiermonnikoog.

Schiermonnikoog is een van de vijf Waddeneilanden waar voornamelijk veel weilanden en zand te vinden is. De omgeving is prachtig en je komt even helemaal tot rust na een enorm druk jaar. Doordat er geen ‘kale’, schoolse omgeving is word je gedwongen om even diep adem te halen en te reflecteren op het afgelopen jaar. Voor velen van ons een hele leerzame, maar stressvolle periode. Het eerste jaar afsluiten op school zou dus nogal casual zijn en een heel andere sfeer geven. Slapen in luxe tenten, kijken naar een adembenemende sterrenhemel en lekker uitwaaien op het strand waren de hoogtepunten van onze reis. Ik denk dat de meesten van ons er vooral van genoten hebben om meer een-op-een tijd met zowel vriendinnen/vrienden als docenten door te brengen. Je leert iedereen namelijk op een hele andere manier kennen dan op school. Even kletsen bij het kampvuur en samen activiteiten ondernemen op het strand heeft erg bijgedragen aan een gezellige mid-midweek!

De ontwerpopdracht
Tara, eerstejaars student ALPO
Onze drie dagen op Schier bestonden uit plezier, gezelligheid en natuurlijk ook uit werken (we zijn tenslotte de ALPO ;). Voor de ontwerpopdracht werden twee groepen gemaakt. De ene groep werkte aan een opdracht voor het bezoekerscentrum waarbij de natuur centraal stond. Hen werd gevraagd na te denken over een excursie voor groepen 7/8 van de basisschool waarbij kinderen overdag het leven in de duisternis op Schiermonnikoog kunnen ervaren. Hierbij konden de studenten denken aan sterren, planten en/of nachtdieren. De andere groep werkte aan een opdracht voor de basisschool van Schiermonnikoog. De school was op zoek naar activiteiten bij automatiseren van woordenschat die snel en makkelijk in te zetten zijn in de klas. De studenten hebben hierbij dus veel nagedacht over coöperatieve werkvormen en spellen om de woordenschat te stimuleren.

In totaal hebben we ongeveer 2-3 uur gewerkt aan deze ontwerpopdrachten. Op het begin werd er wat gestruggled en was het voor de meeste nog even een raadsel hoe we dit nu voor elkaar gingen krijgen. Maar er zijn weer fantastische ideeën uitgerold! Op de avond zelf was er een jury aanwezig van zowel de basisschool als het bezoekerscentrum. Dit waren personeelsleden van de opdrachtgevers. Onze ideeën werden gepresenteerd in de tenten. De jury liep van hot naar her om iedereens idee te kunnen beoordelen en bewonderde alle creaties. We waren erg competitief en iedereen wilde graag winnen. Het enthousiasme was dan ook in hoge mate aanwezig bij de winnende groepjes, ook al was het alleen voor de eer (en trots). De volgende dag werden op de basisschool al woordenschat spellen in de klas uitgevoerd door de docenten. Mooi om te zien dat sommige van onze ideeën dus echt meteen ingezet konden worden en dat we de school hierbij dus echt hebben kunnen helpen!

De meesterproef
Timo, eerstejaars student ALPO
De een ziet er tegenop en weet niet waar te beginnen. Een ander heeft er zin in en heeft vrijwel alles af voor vertrek naar Schiermonnikoog. Hoe dan ook, uiteindelijk komt alles op zijn pootjes terecht. Zolang je in de vorm van een ‘performance’ kunt laten zien hoe het afgelopen jaar voor jou is geweest, hoef je niet bang te zijn dat je deze meesterproef niet haalt.

Bij een ‘performance’ kun je aan van alles denken. Van een liedje schrijven tot wandelend op het strand je verhaal doen, van schilderen tot een verhaal vertellen. Het belangrijkste is dat je iets doet wat bij jou past en waar jij je fijn bij voelt. Daarbij is er zeker ook ruimte om uit je comfort zone te stappen en op een andere manier inhoud te geven aan je ‘performance’. Dit heb ik gemerkt tijdens mijn eigen reis naar Schiermonnikoog.

We gingen in groepjes van ongeveer tien studenten met een docent op woensdag het eiland rond. Voor de meesterproef mag je namelijk zelf de locatie van je performance bepalen. Ikzelf wilde graag op de camping blijven. Ik moest het spits afbijten met mijn zelfgeschreven liedje. Vervolgens fietsten we het eiland rond. Tijdens alle meesterproeven was iedereen erg onder de indruk van elkaar. Er hing een fijne sfeer en er werden veel persoonlijke en indrukwekkende verhalen gedeeld. Als iemand in de kroeg zulke verhalen tegen je zou vertellen zou het erg ongemakkelijk worden, maar op een of andere manier was de sfeer hier zó goed dat niets ongemakkelijk was. Naast indrukwekkende verhalen op de prachtigste locaties van Schiermonnikoog, waren er ook meesterproeven met veel humor of met verassende wendingen. Zo deed een studente alsof wij (de andere studenten) haar stageklas waren waaraan ze les ging geven en deed op deze manier haar verhaal.

Reacties op de meesterproef

Elke meesterproef was anders en elke meesterproef was geweldig. Het feit dat ze anders zijn maakt de meesterproef juist een erg persoonlijke toets. Ik zou liever tien keer een meesterproef doen op Schiermonnikoog, dan één verslag schrijven thuis of op de HAN. Er zijn natuurlijk ook studenten die de meesterproef erg spannend vonden, en het niet helemaal eens zullen zijn met deze uitspraak. Ook dit is natuurlijk persoonsgebonden. Wel waren er veel studenten die van te voren erg tegen de meesterproef opkeken en er achteraf juist opgelucht en trots over waren, dat ze het gedaan hadden en natuurlijk ook vooral blij, omdat ze het gehaald hadden! 😊

“Maar het was vooral heel gezellig”
Marissa, eerstejaars student ALPO
De sfeer die heerste op Schier is dan ook bijna niet te omschrijven. Het begon al maandagochtend, toen veel studenten verzamelde op het station in Nijmegen en anderen zich gedurende de reis toevoegde aan de reisgroep. De sfeer zat er bij iedereen al gelijk goed in. Zo gingen we met zijn allen richting Lauwersoog, van waaruit we met de veerboot naar Schier gingen. Eenmaal daar aangekomen, fietsten we naar onze kampeerboerderij. In groepjes zaten we verdeeld over 8 tenten op een terrein, omringd door loeiende koeien, tsjilpende vogels en kwakende kikkers (die vooral in de vroege ochtend van zich lieten horen). Doordat de tenten in een halve cirkel stonden, was er in het midden van het terrein een grote open plaats waar iedereen met elkaar kon zitten. Dit hebben we dan ook zeker gedaan, bijvoorbeeld door er gezamenlijk te eten. Het leuke aan Schier was dat je nu veel meer contact had met de studenten uit de andere klas en elkaar beter leerde kennen.

Op maandagavond was er een kampvuur georganiseerd op het strand: een avond met veel muziek en gezelligheid. De dag erna moest er weer gewerkt worden aan de ontwerpopdracht die in de avond gepresenteerd werd: iedereen was erg competitief en wilde graag de juryprijs en/of publieksprijs in ontvangst nemen. ’s Avonds gingen we met veel studenten en de docenten naar de Tox Bar. Nog even feesten met zijn allen, voordat de dag erna de meesterproef zou zijn! De meesterproef was heel bijzonder. In groepjes fietsten we woensdag telkens naar de plek die iemand uitgekozen had om daar zijn of haar meesterproef te houden. Het was heel speciaal om je eigen verhaal zo met elkaar te delen, op dit mooie Waddeneiland.
Al met al kijk ik (en ik denk met mij iedereen) terug op drie mooie en gezellige dagen op Schiermonnikoog!