Onderzoek en onderwijs

 

 

 

IMG_3709

Het aardige van praktijkgericht onderzoek is niet alleen dat het praktijkgericht is, maar ook dat studenten actief betrokken kunnen worden. Een van de conclusies van mijn studie naar de communicatieve competentie van een beginnend communicatieprofessional, was dat hier nauwelijks (wetenschappelijk) onderzoek naar is gedaan. Reden om het onderzoek een vervolg te geven. En dat is de afgelopen periode gebeurd: CO-studenten hebben in het werkveld van onze alumni interviews afgenomen en gevraagd naar de behoeften en verwachtingen ten aanzien van die communicatieve competentie.

Module COZ

In de tweedejaars module COZ leren studenten over kwalitatief onderzoek: meer specifiek leren ze hoe ze een vraagstuk moeten operationaliseren, hoe ze op basis daarvan een vragenlijst maken, hoe ze een interview moeten afnemen en een focusgroep moeten houden. Vervolgens gaan ze de praktijk in: ze nemen interviews af, doen de focusgroep en schrijven op basis van de resultaten een kort adviesrapport.

De afgelopen periode heb ik bij Nijmeegse tweedejaars als opdrachtgever gefungeerd. In het eerste college heb ik de studenten verteld over mijn onderzoek, de opzet ervan en de resultaten. Vervolgens zijn de studenten zelf aan de slag gegaan met de literatuur en hebben zij voor de tweede bijeenkomst de belangrijkste punten in een presentatie gezet.

De week erop gingen de studenten aan de slag met het opstellen van een vragenlijst voor het diepte-interview. Iedere projectgroep heeft een vragenlijst gemaakt en bij mij ingeleverd. Ik heb alle vragenlijsten zo van feedback voorzien dat uiteindelijk zes vrijwel identieke interviewformats overbleven.

Respondenten

Ondertussen ben ik op zoek gegaan naar alumni – werkzaam in een communicatiefunctie – en hun collega’s die wilden meewerken aan het onderzoek. Van belang hierbij was dat de spreiding naar functie en branche uit het vooronderzoek gehandhaafd bleef. Het was lastig om voldoende organisaties te vinden: vaak wilden de alumni wel, maar was de leidinggevende minder enthousiast, omdat het te veel tijd zou kosten.

Uiteindelijk had iedere projectgroep een organisatie waar de interviews en de focusgroep konden worden gedaan: Alliander, Clipit, Creventic, Eiffel, Holland Food Service, Faculteit der Letteren van de RU en MCV van de HAN bedankt voor jullie medewerking!

Alle projectgroepjes is het gelukt om voor de zomervakantie een adviesrapport in te leveren bij de vakdocent. Ik heb inmiddels alle rapporten binnen en ben positief verrast over de bevindingen van de studenten. Sommige projectgroepjes geven heel concrete aanbevelingen voor onze opleiding! Daarnaast hebben de studenten een kijkje kunnen nemen in de keuken van het vakgebied waarvoor ze worden opgeleid.

En ik kan beginnen met de grote analyse van alle data: 28 uitgewerkte interviews.

Wordt weer vervolgd!