Omslagpunt bereikt: hoe nu verder?

De HAN heeft de Sustainable Development Goals (SDG-s) Charter ondertekend en de SDG’s opgenomen in haar beleid, wat betekent dit voor de praktijk van alledag? Er zijn inmiddels informatie- en inspiratiesessies, etalagebijeenkomsten, netwerkbijeenkomsten en events georganiseerd, maar hoe gaan we over van het creëren van ‘awareness’ t.a.v. de goals naar het werkelijk bijdragen aan de bedoeling van de SDG-s?

Het omslagpunt ligt strategisch: door de ondertekening van het SDG Charter zeg je eigenlijk dat je als organisatie een ‘purpose-driven’ strategie omarmt. Wat zijn hierin gedeelde waarden voor samenwerking? Wat kun je hier als medewerker zelf in betekenen? Bieden de SDG’s een goed handelingsperspectief?

Tijdens de verschillende bijeenkomsten die het afgelopen jaar georganiseerd zijn rond de SDG-s komt i.i.g. aan de orde dat veel studenten sterk gemotiveerd lijken te zijn/raken zodra ze in aanraking komen met de achterliggende betekenis van het oprichten van de SDG’s door de Verenigde Naties (VN). De goals lijken intrinsiek te motiveren, studenten en medewerkers lijken betekenisvol invulling te willen geven aan het bijdragen aan de doelstellingen van de SDG-s. Ook gaven zowel medewerkers als studenten aan dat zij graag meer willen weten over hoe je bijv. bijdraagt aan het behalen van de SDG’s, hoe je ze koppelt aan een vakleerlijn, waar men inspirerende voorbeelden kan vinden over bijv. het zichtbaar verweven van de SDG’s in het curriculum, wanneer is een student SDG-bekwaam, wanneer een docent? Etc. etc.

De uitdaging ligt er nu in concrete acties te verbinden aan de SDG’s. Er zijn inmiddels SDG-coalities opgericht in zowel het HO als WO. Deze coalities buigen zich o.a. over bovenstaand soort vragen. De Vereniging Hogescholen ondersteunt deze beweging naar een ‘purpose-driven’ strategie, dit blijkt o.a. het Programma jaarcongres 9-5-2019 dat ik je van harte aanbeveel:

‘De inhoud van het ochtendprogramma is verrassend, inspirerend, vernieuwend en innovatief. Op het hoofdpodium staat onze omgeving centraal. Het programma biedt inspiratie voor onze strategische agenda en het samenwerken daar aan, ‘je kan er iets halen wat je nog niet wist, je kunt helpen de toekomst vorm te geven’.  Het ochtendprogramma van het Jaarcongres is aantrekkelijk voor een brede doelgroep van bezoekers en zal in het teken staan van onze omgeving en met de duurzame ontwikkelingsdoelen (sustainable development goals) als ons morele kompas.

Op ons hoofdpodium zullen inspirerende verhalen uit het werkveld de toon zetten. Daarnaast zullen een aantal bekende gezichten over de rol van SDG’s spreken en is de intentie dat alle aan ons verbonden hogescholen het SDG-charter al hebben ondertekend zodat wij als vereniging collectief het charter kunnen gaan ondertekenen. Via dit Charter verbinden verschillende sectoren zich aan een en hetzelfde doel: een duurzame, rechtvaardige en inclusieve samenleving.’

Ik beveel je dit gratis jaarcongres van harte aan, meer informatie over het programma, locatie en aanmelding tref je hier aan.

Reacties

  1. 10 mei 2019 door Cristel Busser

    Het Jaarcongres heeft inmiddels plaatsgevonden, tijdens het jaarcongres is het SDG platform gelanceerd, bij interessante links staat een link naar dit platform.