HAN-vertrouwenspersonen bieden je een luisterend oor
De HAN hecht groot belang aan een fijne cultuur om in te werken en te studeren. Goed om te weten: mocht je bij de academie te maken krijgen met ongewenste omgangsvormen, dan zijn er 9 HAN vertrouwenspersonen om je te helpen. Je kunt zelf kiezen met wie je contact wilt hebben.
Wat doet een vertrouwenspersoon?
HAN-vertrouwenspersonen integriteit en ongewenste omgangsvormen ondersteunen je bij zaken als intimidatie maar ook bij pesten, discriminatie en huiselijk geweld. Ze zijn niet een verlengstuk van de organisatie of academie. Elke melding is strikt vertrouwelijk. Je hebt als melder de regie en er gebeurt niets zonder jouw toestemming. De vertrouwenspersonen gaan uit van de manier waarop je als melder een voorval hebt ervaren en zijn vooral een luisterend oor. Het kan erg opluchten om een kwestie waarmee je in je maag zit in vertrouwen te delen. Of en wanneer gedrag van een medewerker of een medestudent ongewenst is, dat bepaal jij zelf.
Voor wie en wanneer?
Iedereen kan bij de vertrouwenspersonen aankloppen over een breed scala van ongewenste omgangsvormen: als je in ernstige of lichte mate last hebt van ongewenste intimiteiten of van pesten, roddel, intimidatie of discriminatie. Dit kan op de campus, in de studentvereniging of op stage hebben plaatsgevonden, dat maakt niet uit voor de hulp.
Als je hulp of advies nodig hebt hoe je hiermee om kunt gaan, of als je alleen maar erover wilt praten met iemand die je kunt vertrouwen, kun je bij hen terecht. De vertrouwenspersoon helpt ook als het gaat om subtielere kwesties in de bejegening, waarbij de melder zich niet direct durft uit te spreken tegenover de beklaagde. Bijvoorbeeld omdat er een afhankelijkheidsrelatie bestaat tussen student en docent of examinator.
Onafhankelijk en vertrouwelijk
De HAN-vertrouwenspersonen zijn gecertificeerd en lid van de Landelijke Vereniging van Vertrouwenspersonen (LVVV). De vertrouwenspersonen werken onafhankelijk en strikt vertrouwelijk. Je hoeft dus niet bang te zijn dat anderen iets horen over wat je met hen bespreekt. Ook beslis je zelf welke vervolgstappen worden gezet.
Zoek je alleen een gewillig oor, dan blijft het daarbij. Wil je verder actie ondernemen om het gedag te stoppen, dan ondersteunt de vertrouwenspersoon je ook. Denk bijvoorbeeld aan hulp bij het indienen van een formele klacht of aangifte.
Meer weten of contact opnemen?
Bezoek Insite – Hulp, Ondersteuning en Training – Ongewenst gedrag en Huiselijk geweld – HAN Vertrouwenspersonen en maak een afspraak!
Bron: HAN
Beste vertrouwenspersonen van de HAN,
Ik ben Thijs van Middelkoop en mag dit jaar de taak van voorzitter vervullen bij s.v. Aventum. Samen met twee gegadigden willen we voor onze vereniging laagdrempelig benaderbare vertrouwenspersonen opzetten. Nu vroegen wij ons af of daar een cursus voor is. Daarnaast vroeg ik me ook af of er nog meer tips zijn voor een vereniging die hier mee start. Ik hoor graag!
Hoi Thijs, dank voor je reactie! Ik zie dat je het hebt over SV Aventum, de studievereniging van de opleiding Bachelor Medische Hulpverlening aan de HAN. Deze blog is echter bedoeld voor studenten van de Academie Engineering en Automotive. Voor een antwoord op je vraag kun je volgens mij het beste rechtstreeks mailen met Nevzat Cingoz, vertrouwenspersoon bij de Academie Mens en Maatschappij in Nijmegen: Nevzat.Cingoz@han.nl