Lean gaat leven bij spelen serious game
Sommige 2e-jaarssstudenten Technische Bedrijfskunde (TBK) staan aan het begin wat sceptisch tegenover het spelen van een ‘spelletje’ in de les. Toch is het een manier om beter te begrijpen waar ‘Lean’ over gaat en hoe je het kunt toepassen. Zodra de studenten dit doorhebben, worden ze steeds enthousiaster. Vooral als ze door het spelen van een serious game merken dat ze er veel van opsteken.
Wat is ‘Lean’?
Lean is een methodiek voor het inrichten van processen waarbij de klant centraal staat. Het zorgt ervoor dat producten op tijd en in gelijk goed geleverd worden. Het is een filosofie/gedachtegoed wat oorspronkelijk vanuit de auto-industrie vandaan komt. Tegenwoordig zie je dat Lean ook wordt toegepast in andere sectoren, zoals bijvoorbeeld de zorg en het onderwijs.
Wat leren studenten van Lean?
Tijdens de lessen komen onder meer Lean-principes en Lean-tools aan bod, zoals een verspillingsanalyse en waardestroomanalyse. Sommige principes van Lean lijken in te druisen op wat we op basis van langdurige ervaring geneigd zijn te geloven of te verwachten. Ze zijn dus contra-intuïtief. Want hoe kun je bijvoorbeeld nou meer produceren door minder te doen? Dat inzicht krijgen veel TBK-studenten pas als ze met elkaar een serious game gaan spelen. Want dan valt het kwartje en ervaren ze dat deze principes wel degelijk werken.
En als je Lean toepast, wat gebeurt er dan?
Vaak zie je dat naar mate een bedrijfsproces beter gaat lopen, het stiller wordt in ‘de fabriek’. Dan moet je er wel voor blijven zorgen dat het proces niet terugvalt naar de oude situatie. Op zulke momenten is (blijven) luisteren naar elkaar belangrijk, zodat je in een rol als manager op de werkvloer ervoor blijft zorgen dat de processen goed op elkaar blijven aansluiten. Dit krijgen begeleiders van het TBK-docententeam en het Lectoraat Lean vaak terug als feedback van de maakindustrie in de regio.
Bron: HAN, Nathalie Rademaker & Marco Rijkeboer
Fotografie: Erik Rijpstra
Leuk dat studenten leren wat Lean exact inhoudt en over de verschillenden Lean-methodes op universiteiten.