ESE-alumnus werkt mee aan raketexperiment
Jan Stammes werkte tijdens zijn studie Embedded Systems Engineering (ESE) mee aan het project Cubesat* van HAN-onderzoeker Erik Folgering. Vervolgens is Jan met hulp van Erik aan de Radboud Universiteit verbonden als afstudeerstagiair voor een vervolg hierin. En kijk eens waar Jan als Radboudstudent in zijn rol als projectleider nu mee bezig is!
Wat doet Jan nu?
Samen in een team van onderzoekers en studenten van de Radboud Nijmegen (Astrofysica) en Technische Universiteit Eindhoven (PR4 Space) gaat Jan de positie van een raket live tot op enkele centimeters bepalen tijdens de gehele vlucht. De ultieme test volgt tijdens een experimentele raketlancering in Zweden in maart 2023.
Met hun methode – tot wel 10 keer nauwkeuriger dan met gps – kunnen raketten mogelijk beter worden bijgestuurd om ze weer op de juiste plaats te laten neerkomen. Ook meten ze de aankomstrichting van kosmische straling.
* Het Cubesat Student Project heeft met ondersteuning van SEECE in 2018 een concrete stap in de ontwikkeling doorgemaakt. Met een satelliet zou onderzoek gedaan worden naar de omstandigheden van een toekomstige bemande reis naar Mars. Tijdens de reis gaan astronauten zelf voedsel verbouwen, duurzaam (zonne)energie op wekken en moeten ze beschermd worden tegen kosmische straling
PR4 Space mag deelnemen aan REXUS, hoe zit dit?
PR4 Space is één van de geselecteerde projecten om deel te nemen aan het Europese programma REXUS. Hierbij gaan jaarlijks 2 raketten de lucht in met elk aan boord tot 5 experimenten van studententeams uit verschillende landen. Jan Stammes: “We zijn voor de tweede keer door de selectie gekomen. Dat is zeker geen vanzelfsprekendheid, omdat er veel teams meedoen door heel Europa.”
Welke experimenten gaat PR4 Space doen?
De raket zal gelanceerd worden in Esrange in het noorden van Zweden. De raket blijft naar verwachting zo’n 15 minuten in de lucht en bereikt een hoogte van 80 tot 100 kilometer. Doel van PR4 Space is om 2 experimenten te doen tijdens de vlucht:
- een nauwkeurige plaatsbepaling
- een stralingsmeting
Welke techniek wordt toegepast?
De door het team ontwikkelde methode voor plaatsbepaling maakt gebruik van de radio-interferometrie techniek. Hierbij worden vanaf de raket met 3 antennes radiosignalen uitgezonden met ieder net een andere frequentie. Deze signalen worden op de grond door 6 zelf ontworpen grondstations rond de lanceerbasis opgevangen.
“Aan de hand van het faseverschil tussen de aankomende signalen, kunnen we herkennen wat de locatie van de raket is”, legt Jan uit. “Wat nu nieuw is, is dat we de raket live kunnen tracken met deze nieuwe techniek. De locatie van de raket wordt 1.000 keer per seconde gemeten, waarbij deze tot op enkele centimeters nauwkeurig bepaald wordt – tot wel 10 keer nauwkeuriger dan gps!”
Wat wordt nog meer onderzocht?
Naast plaatsbepaling zullen de onderzoekers ook op de raket experimenteren met het meten van straling uit de ruimte. Met een detector wordt geprobeerd om de aankomstrichting van kosmische straling te bepalen. Hierbij maakt het team gebruik van de resultaten van het radio-interferometrie experiment, zodat de locatie en oriëntatie van de raket op ieder moment heel precies kan worden nagegaan tijdens de meting. Later wil het team onderzoeken of er een verband bestaat tussen deze straling en wolkenvorming.
Bron: Radboud Universiteit