Toekomst gericht opleiden in zorg en welzijn

Op 6 juni 2016 was er op de HAN een GGM-brede werksessie waarin de toekomst van opleiden in de zorg en welzijn onderwerp van bespreking was. Kete Kervezee van de Commissie Innovatie Zorgberoepen & Opleidingen was hierbij uitgenodigd. In april 2015 deed deze commissie een eerste advies ‘Naar nieuwe zorg en zorgberoepen: de contouren’.

De gezondheidszorg is in de toekomst gericht op het bevorderen en herstellen van het zelfstandig functioneren van mensen in hun eigen leefomgeving. De eigen regie en veerkracht van het individu staan hierbij centraal. Deze visie op gezondheid en zorg – niet de ziekte staat centraal maar het functioneren – heeft ook gevolgen voor de professionals in zorg en welzijn.

Als vervolg op het eerste advies volgt eind 2016 een advies over opleiden voor de toekomst. Opleiden voor de toekomst zal gaan plaatsvinden in een opleidingscontinuüm: multidisciplinair, interprofessioneel en intersectoraal. De commissie is nog bezig met het opstellen van het advies met als werktitel ‘Grensoverstijgend leren en opleiden in zorg en welzijn 2030’. Vooruitlopend op dit advies, presenteerde Kete de hoofdpunten hiervan (i.o.):

  1. Functioneren, veerkracht en eigen regie centraal als rode draad in alle opleidingen
  2. Gezondheidsvaardigheden en lerend vermogen burgers ontwikkelen: tijdig en continu
  3. Onderwijs in de praktijk en andersom: multidisciplinair en interprofessioneel
  4. Consistente en op elkaar aansluitende onderwijsprogramma’s (CanMEDS)
  5. Permanent lerende professional op alle niveaus en een leven lang
  6. Leren en werken in een digitale wereld
  7. Onderzoek, onderwijs, praktijk en beleid verbinden
  8. Nieuwe vormen van leiderschap en governance

 

Geïnspireerd door deze gepresenteerde toekomstvisie op de opleidingen, gingen de deelnemers in gemende groepen aan de slag met vragen als:

  • Wat betekenen deze uitgangspunten voor je opleiding?
  • En waar moeten we gezamenlijk (GGM-breed) uitspraken over doen?

 

Binnen GGM zijn al een aantal leeromgevingen ontwikkeld of in ontwikkeling waarin (een aantal van) de uitgangspunten van het grensoverstijgend leren en opleiden in zorg en welzijn zijn meegenomen. We noemen leerwerkplaats ZZG Herstelhotel, Academische Leerwerkplaats Thermion, de in ontwikkeling zijnde Sparkcentres, maar ook Allesbinder, Civil Society Lab, Akker 71 en het bruishuis. Wietkse Kuijer (docentonderzoeker Instituut Paramedische Studies FGGM & interfacultair kenniscentrum Publieke Zaak) presenteert de lessons learned van de ontwikkeling van de hybride leeromgevingen als Herstelhotel en Thermion.

Hierna gingen we in subgroepen aan de slag met vragen:

  • Wat zijn nu succesfactoren & obstakels?
  • Wat te doen om de obstakels te overwinnen en succesfactoren uit te bouwen?

 

De opbrengsten van deze werksessie zijn verzameld in een zogenaamde position paper wat op 12 juli in het MT van GGM besproken wordt.

Ik vond het al met al een geslaagde bijeenkomst. Het mooie hieraan vond ik dat alle instituten van GGM hierin vertegenwoordigd waren en dat de nut en noodzaak voor het interprofessioneel opleiden gedeeld werd met elkaar. Kete verwoordde het eerder op de dag mooi als dat de opleidingen binnen zorg & welzijn gezien konden worden als een vervlechte kabel. Ieder met haar eigen identiteit, maar wel goed met elkaar vervlecht rondom interprofessionele vraagstukken.

Deel dit bericht op: