Bronverwijzing(en) in een bronverwijzing

In de handleiding De APA-richtlijnen uitgelegd, § 1.5.3, en op de website van de HAN Studiecentra wordt de vraag Hoe verwijs je naar een bron waarin een andere bron genoemd wordt? beantwoord.

In het kort: in de bronnenlijst noem je alleen de geraadpleegde bron, in de tekst noem je beide bronnen. In dit blogbericht geef ik aanvullende uitleg, bijvoorbeeld wanneer er meerdere bronverwijzingen in het tekstgedeelte staan die jij wilt citeren of parafraseren.

Bronverwijzing in een bronverwijzing
Een voorbeeld: in het boek Impact vanuit veerkracht van Marlies Jellema uit 2023 wordt meerdere keren verwezen naar het boek Je binnenste buiten van Manon Ruijters uit 2015:

Een professionele beroepshouding ontwikkel je als je een beroep leert. Je wordt dan professional. De weg naar professionaliteit is persoonlijk en wordt beïnvloed door jouzelf en je omgeving (Ruijters, 2015).

Als je deze drie zinnen als volgt parafraseert noem je beide publicaties:

Het ontwikkelen van een professionele houding vindt plaats tijdens het leren van een beroep, waardoor men zich ontwikkelt tot een professional. De reis naar professionaliteit is uniek voor ieder individu en wordt gevormd door zowel persoonlijke als omgevingsfactoren (Ruijters, 2015, in Jellema, 2023).

of:

Volgens Ruijters (2015, in Jellema, 2023) vindt het ontwikkelen van een professionele houding plaats tijdens het leren van een beroep, waardoor men zich ontwikkelt tot een professional. De reis naar professionaliteit is uniek voor ieder individu en wordt gevormd door zowel persoonlijke als omgevingsfactoren.

Uiteraard mag je op zoek gaan naar het boek van Ruijters maar dat ben je niet verplicht. Dit wordt wel aanbevolen maar het kan zijn dat de originele publicatie niet beschikbaar is, bijvoorbeeld een website die niet meer online is, of geschreven is in een voor jou onbekende taal.

Meerdere bronverwijzingen in een bronverwijzing
In hetzelfde boek verwijst Jellema nogmaals naar Ruijters in combinatie met een tweede publicatie:

Werk vormt nu eenmaal een groot deel van je identiteit. Vraag je aan mensen wie ze zijn, dan gaat het vaak over hun beroep (Ruijters, 2015; Geraerts, 2019).

Wanneer je deze twee zinnen parafraseert herhaal je in de bronverwijzing in de tekst de door jou geraadpleegde bron en zet de originele bronnen op alfabetische volgorde, gescheiden door een puntkomma:

Werk maakt een aanzienlijk deel uit van iemands identiteit. Wanneer mensen wordt gevraagd wie ze zijn, refereren ze vaak aan hun beroep (Geraerts, 2019, in Jellema, 2023; Ruijters, 2015, in Jellema, 2023).

Bronverwijzing in een bronverwijzing in een bronverwijzing
Jellema geeft in haar boek ook een citaat uit het boek van Ruijters, die op haar beurt naar Schön verwijst:

Of zoals Schön (in Ruijters, 2015, p. 214) beschrijft: ‘Er bestaan in het leven van de professional maar weinig simpele vraagstukken waar kant en klare antwoorden voor te vinden zijn.’

In dit voorbeeld zijn er drie bronnen en is het advies om het boek van Ruijters te raadplegen, maar als dat niet mogelijk is kan er als volgt naar verwezen worden (let op dat bij een citaat dubbele aanhalingstekens worden gebruikt):

Schön geeft deze beschrijving: “Er bestaan in het leven van de professional maar weinig simpele vraagstukken waar kant en klare antwoorden voor te vinden zijn” (Ruijters, 2015, geciteerd in Jellema, 2023, p. 39).

of:

Volgens Schön (Ruijters, 2015, in Jellema, 2023) zijn er voor professionals maar zelden eenvoudige kwesties waar directe antwoorden voorhanden zijn.

Merk op dat het jaartal van Schön niet door Ruiters en/of Jellema genoemd wordt. Je hoeft het jaartal niet zelf op te zoeken.

Voor alle voorbeelden geldt dat in de bronnenlijst alleen het door jou geraadpleegde boek komt te staan:

Jellema, M. (2023). Impact vanuit veerkracht: Het ontwikkelen van een professionele houding in mensgericht werk. Uitgeverij Coutinho.