Nieuwe publicatie Nathan Hutting, Lectoraat Arbeid & Gezondheid
Onlangs is het laatste artikel van het proefschrift van Nathan Hutting, onderzoeker bij het Lectoraat Arbeid & Gezondheid van de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen, gepubliceerd in het ‘Journal of Occupational Rehabilitation’. Het betreft een mixed-methods onderzoek naar de ervaringen van de deelnemers aan een zelfmanagementprogramma voor werknemers met KANS, bestaande uit semigestructureerde interviews en vragenlijsten.
In deze studie werden de eerste 31 achtereenvolgende deelnemers in de interventiegroep van de RCT geïnterviewd kort na hun laatste bijeenkomst. Alle semigestructureerde interviews werden afgenomen op basis van een interviewgids en werden opgenomen met audio apparatuur. Gegevens werden door twee auteurs geanalyseerd door middel van kwalitatieve data-analyse, waarna de geïdentificeerde thema’s besproken werden. Deelnemers rapporteerden dat zij de diversiteit van het programma prettig vonden en dat zij wat hadden gehad aan de interactie met andere deelnemers.
De eHealth module, met name het deel met de oefeningen, werd over het algemeen ervaren als positief. Deelnemers verkregen meer kennis en inzicht in hun klachten en ervaarden een verhoogd bewustzijn ten aanzien van hun klachten, hetgeen bijdroeg aan de acceptatie van en het omgaan met de klachten. Er waren ook kritiekpunten; men zou graag meer aandacht willen voor het fysieke aspect van de klachten en met zou graag een follow-up sessie willen. In het algemeen waren de deelnemers tevreden over het programma. De interventie voldeed aan de behoeften van werknemers met KANS. Vrijwel alle deelnemers ervaarden een gedragsverandering. Veel deelnemers voerden wijzingen door op hun werk en in hun vrije tijd, hoewel sommige deelnemers het idee hadden dat het continueren van deze gedragsverandering in de toekomst een uitdaging zou zijn.
Naast de interviews werden alle deelnemers in de interventietroep bevraagd over hun ervaringen door gebruik te maken van een vragenlijst bij drie (n=58) en zes maanden (n=53) follow-up. Deelnemers waren over het algemeen positief over de inhoud van de zelfmanagement sessies en de capaciteiten van de trainers. Bij sommige deelnemers had de interventie een rol gespeeld in hun overwegingen een arts of therapeut te consulteren, of een werkplekonderzoek aan te vragen.
De interventie leek te voldoen aan de behoeften en verwachtingen van de meeste deelnemers. Bovendien zouden veel deelnemers de interventie aanbevelen aan collega’s met KANS en gaven zij aan in staat te zijn om hetgeen zij tijdens de interventie geleerd hadden in de praktijk toe te passen. Meer dan de helft van de deelnemers was het er enigszins of helemaal mee eens dat de eHealth module een goede aanvulling was op de bijeenkomsten en ervaren steun bij deelnemers in de interventiegroep was over het algemeen hoog.
U kunt de open-access versie van het artikel bekijken via onderstaande link:
http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10926-016-9630-9